Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Morze tu, morze tam – wystawa Andrėjusa Griešiusa

04.03.2015 |

Wyślij wiadomość |


Morze tu, morze tam – wystawa Andrėjusa Griešiusa

Okręty przybierające ludzkie oblicze, łodzie dryfujące w obłokach i morskie stwory. Od 12 marca 2015 r. zapraszamy na "Dar Pomorza" na wystawę grafik litewskiego artysty Andrėjusa Griešiusa.

Andrėjus Griešius urodził się w 1974 roku w Wilnie. Mieszkał i tworzył w St. Petersburgu, Ankarze, a ostatnio w Warszawie. Wystawiał m.in. w galeriach w Istambule, Brukseli i w Wilnie. Cykl "Morze tu, morze tam" to piąta z kolei, autorska wystawa artysty.

W swoich pracach Andrėjus Griešius swobodnie zdryfuje po falach wyobraźni, łącząc tematykę marynistyczną z baśniowymi cytatami. Artysta swobodnie żongluje płaszczyznami, nie boi się zmiany perspektywy i deformacji – fantastyczna forma jest jego artystyczną licencia poetica.

U Griešiusa zachwyca niezwykła dbałość o szczegóły i oryginalna technika, w jakiej zostały wykonane prace. Artysta posługiwał się cienkim piórkiem oraz tuszem na tonowanym papierze. Detale w grafikach podobne są do japońskich kaligrafii, albo do średniowiecznych miniatur. "Nanosząc kreskę po kresce niczym autor z lekkością odtwarza obrazy i postacie wyłaniające się z jego wyobraźni. Odtwarza z wielką precyzją, zarazem czule, dekoracyjnie, upajając się cienkimi liniami, które zręcznie splatają się w fale morskie, kłęby lin czy rybie łuski", pisze w recenzji prac Griešiusa, krytyk sztuki, dr Jurgita Ludavičienė.

Wernisaż wystawy "Morze tu, morze tam" zorganizowany jest z okazji 25 rocznicy odrodzenia niepodległości Litwy.


Wystawa "Morze tu, morze tam"
Statek-muzeum "Dar Pomorza"
12.03.2015 - 26.04.2015


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+