Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Morskie Krajobrazy Kulturowe – wystawa w Kątach Rybackich

08.07.2015 |

Wyślij wiadomość |


Morskie Krajobrazy Kulturowe – wystawa w Kątach Rybackich

Od czerwca 2015 roku, w nowym budynku ekspozycyjnym Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, można zwiedzać wystawę "Morskie Krajobrazy Kulturowe". Wystawę, współfinansowaną ze środków Unii Europejskiej, opracowali historycy z Muzeum Historii i Sztuki w Kaliningradzie w ramach projektu Crossroads 2.0.

- Chcieliśmy przedstawić dziedzictwo kulturowe oraz niezwykły potencjał, jaki kryją rzadko uczęszczane okolice Zalewu Wiślanego oraz Kurońskiego. Stuletnia chata rybacka w Zelenogradsku, ruiny zamku w Szakach czy mała Wenecja w Mysowce to ważne punkty na szlakach ekoturystycznych – mówi Andrzej Gierszewski, kurator wystawy. - Ekoturystyka jest w dzisiejszych czasach ruchem turystycznym, który cieszy się coraz większą popularnością. Zwiedzanie nieodkrytych terenów, przy jednoczesnym poszanowaniu naturalnego środowiska, staje się coraz bardziej modne.

Wystawa składa się z kilkunastu plansz przedstawiających blisko sto najważniejszych zabytków związanych z rybołówstwem, znajdujących się obecnie na terenie Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej - przed drugą wojną światową tzw. Prus Wschodnich. Są to głównie niewielkie rybackie osady, młyny, wiejskie kościoły i niewielkie zamki – dawne centra gospodarcze regionu. Wiele z nich, podobnie jak w Polsce i na Litwie, korzeniami sięga XIV-XV w.


"Morskie Krajobrazy Kulturowe"
Muzeum Zalewu Wiślanego
3.06.2015 - 21.09.2015


     

Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+