Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Michała Boyma Opisanie świata

30.07.2009 |

Wyślij wiadomość |


Michała Boyma Opisanie świata

Wystawa prezentuje wybór barwnych rysunków autorstwa Edwarda Kajdańskiego, mieszkającego w Gdańsku, autora trzech książek przypominających życie i dokonania Michała Boyma (1612-1659). Był on polskim jezuitą, misjonarzem w Chinach i Wietnamie, uczonym i podróżnikiem. Zasłynął nie tylko jako wysłannik ostatniej chińskiej cesarzowej z dynastii Ming do Europy, ale także jako badacz biologii, medycyny, kartografii, historii i kultury Chin. Wydał pierwszą w Europie bogato ilustrowaną pracę Flora chińska (1656), poświęconą roślinności Chin. Opracował też pozostający w rękopisie Atlas Chin - jeden z pierwszych w Europie, natomiast w dziele Klucz medyczny (1686) zapoznał Europejczyków z tajnikami medycyny chińskiej.

Właśnie tych opracowań Boyma dotyczą, ujęte w trzy grupy tematyczne, prezentowane na "Darze Pomorza" prace Kajdańskiego. Na rysunkach pojawiają się rekonstrukcje map z Atlasu Chin, przykłady pochodzące z Flory chińskiej a także wizerunki roślin opisanych w Księdze chińskich receptur.


"Michała Boyma Opisanie świata Z kolekcji rysunków autorstwa Edwarda Kajdańskiego"
Dar Pomorza 29.07.2009 - 6.09.2009


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+