Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Hel "kolebką" polskiej oceanografii

23.04.2013 |

Wyślij wiadomość |


Hel "kolebką" polskiej oceanografii

W Muzeum Rybołówstwa w Helu 12 kwietnia 2013 r. otwarta została ekspozycja zatytułowana Hel "kolebką" polskiej oceanografii, użyczona przez Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku. Na wystawę składa się 15 bogato ilustrowanych plansz, omawiających dokonania pierwszej polskiej placówki naukowo-doświadczalnej dla badań oceanograficznych i ichtiologicznych, funkcjonującej w latach 1923–1938 w Helu.

Morskie Laboratorium Rybackie w Helu (w budynku przy dzisiejszej ul. Wiejskiej 38) rozpoczęło działalność w kwietniu 1923 roku, a jego pierwszym stałym pracownikiem naukowym został Kazimierz Demel. Badania naukowe, których efekty publikowano na bieżąco, łączono z praktycznym poznaniem zasobu ryb Bałtyku, łowisk i narzędzi połowowych. Pierwszy polski rejs badawczy przeprowadzono 9.05.1923 r. na kutrze Morskiego Urzędu Rybackiego "Tryton". Konsultantem naukowym placówki był prof. Michał Siedlecki, a obok pracowni biologicznej powstało muzeum, prezentujące spreparowane okazy morskiej fauny.

W 1932 roku w miejsce MLR powołano Stację Morską, która wkrótce miała dwa oddziały: Rybacki w Gdyni i Biologiczny w Helu. Wśród osób pracujących i współpracujących z helską placówką znaleźli się niemal wszyscy polscy naukowcy specjalizujący się w biologii, utrzymywano też wymianę naukową z podobnymi ośrodkami za granicą. Podejmowano pionierskie badania z dziedziny hydrografii i biologii morza, w tym nad populacją ryb użytkowych; zaczęto też z powodzeniem wdrażać połowy śledzi włokiem.

Stacja Morska w Helu zakończyła działalność na przełomie 1938 i 1939, przenosząc się wraz ze zbiorami muzealnymi do nowej siedziby w Gdyni.

Autorami wystawy są Mirosław Kuklik, dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej i zmarły 12 czerwca 2012 roku profesor Andrzej Ropelewski z Morskiego Instytutu Rybackiego.


"Hel "kolebką" polskiej oceanografii"
Muzeum Rybołówstwa w Helu 12.04.2013-22.08.2013

 

 


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+