Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Ekspedycja Wisła

02.03.2012 |

Wyślij wiadomość |


Ekspedycja Wisła

Latem 2009 r. słynny podróżnik Marek Kamiński zorganizował międzynarodową wyprawę pod nazwą Ekspedycja Wisła. Jej główną ideą była chęć przywrócenia Polakom Wisły jako źródła życia, historii i kultury oraz zwrócenie uwagi na zagrożenia, które niesie ze sobą zanieczyszczenie środowiska oraz zanik źródeł czystej wody na świecie.

Tak jak wyprawy z Jasiem Melą na bieguny zmieniły postrzeganie niepełnosprawnych w Polsce, tak Ekspedycja Wisła miała stać się przesłanką do zmiany sposobu myślenia o Wiśle, rzece, od której Polacy odwrócili się. Płynąc od Oświęcimia w kierunku Bałtyku uczestnicy Ekspedycji zatrzymywali się w kolejnych miastach, miasteczkach oraz wsiach, gdzie spotykali się z mieszkańcami i rozmawiali zarówno o samym projekcie ekspedycyjnym, jak również o szansach i zagrożeniach dla Wisły. Podczas wyprawy zbierane były dane np. w postaci próbek wody, na podstawie których zostanie postawiona diagnoza sytuacji ekologicznej Wisły.

W 2010 r. powtórzono Ekspedycję Wisła – z tą różnicą, że zorganizowano ją zimą i uczestniczył w niej jedynie Marek Kamiński. Zdecydował on, że przepłynie Wisłę kajakiem w warunkach zimowych. Pokonał łącznie 959 km od źródeł Wisły do jej ujścia w około 2 tygodnie. Nocował na brzegu Wisły lub na wyspach, pił przefiltrowaną wodę z rzeki i jadł potrawy z wiślanych ryb.

Zimowa Ekspedycja Wisła miała na celu udowodnić, że w sercu Europy można przeżyć równie niezwykłą przygodę jak na rzekach Alaski czy Syberii oraz pokazać potencjał przyrodniczy, turystyczny i ekonomiczny królowej polskich rzek. Projekt ma być inspiracją do aktywnego trybu życia, szczególnie tego związanego z wodą i Wisłą.

Zapraszamy Państwa serdecznie do Muzeum Wisły w Tczewie do obejrzenia wystawy fotografii zrobionych podczas obu Ekspedycji oraz filmu nakręconego podczas zimowej edycji wyprawy.

Informacje o Ekspedycjach Wisła zaczerpnięto ze strony: www.kaminski.pl.


"Ekspedycja Wisła"
Muzeum Wisły 28.02.2012 - 3.06.2012


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+