Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

"Dwa światy" na Ołowiance: sztuka z niezwykłym przesłaniem

11.12.2019 |

Wyślij wiadomość |


"Rybi tryptyk - Ryba II". Paweł Klawikowski. Marta Borowska, Sebastian Szucki, Sławek Granat, Sławek Byrdy

6 grudnia 2019 roku w Spichlerzach na Ołowiance, siedzibie głównej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, została otwarta wystawa "Dwa Światy". Wystawa, którą można zwiedzać do 15 września 2020 roku, jest prezentacją prac plastycznych podopiecznych Fundacji "Sprawni Inaczej".


To tradycja, że pod koniec roku w Muzeum prezentowany jest dorobek artystyczny osób niepełnosprawnych skupionych wokół Fundacji "Sprawni Inaczej", z którą NMM współpracuje od 15 lat. Charakter prac autorów jest niepowtarzalny: wszystkie są rękodziełem i we wszystkich zamknięte są emocje, talent i wrażliwość autorów.Wystawę otworzył zastępca dyrektora NMM ds. merytorycznych, dr Marcin Westphal. Na wernisażu, wśród zaproszonych gości byli Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu oraz Apoloniusz Łysejko, zastępca prezesa Towarzystwa Przyjaciół NMM.


- Osoby niepełnosprawne biorą udział w życiu społecznym, pracują zawodowo i tworzą dzieła sztuki. Mamy nadzieję, że ta wystawa i jej niezwykłe eksponaty zainspirują do codziennego pokonywania barier, ale też uprzedzeń wobec osób niepełnosprawnych. - mówi kurator wystawy, Barbara Wojczuk-Krystek z Działu Edukacji NMM.


Częścią wystawy jest film prezentujący historie podopiecznych Fundacji "Sprawni Inaczej". Film prezentuje jak wielki potencjał tkwi w niepełnosprawnych artystach i jak ogromna jest ich wewnętrzna siła, która każe walczyć o własną godność, samodzielność oraz rozwój talentów.


Przed wernisażem w Spichlerzach na Ołowiance odbył się tradycyjny kiermasz, na którym można było kupić rękodzieła podopiecznych Fundacji "Sprawni Inaczej". Cały dochód ze sprzedaży został przeznaczony na funkcjonowanie Fundacji "Sprawni Inaczej", która w tym roku świętuje 30-lecie swojej działalności.


6 grudnia 2019 r. w Spichlerzach na Ołowiance odbyło się również seminarium "Niepełnosprawni wśród nas", podczas którego eksperci różnych dziedzin pracujący z osobami niepełnosprawnymi podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Rozmawiano o tym, na czym polega "dobra współpraca" z osobami o różnych rodzajach i stopniach niepełnosprawności, jak niwelować przeszkody i bariery w życiu osób niepełnosprawnych, na czym polega terapia zajęciowa, czego osoby "zdrowe" uczą się od osób niepełnosprawnych i czy w ogóle trzeba stosować pojęcie "niepełnosprawności".


"Dwa światy" - wystawa czasowa
7.12.2019 - 15.09.2020
Spichlerze na Ołowiance


Dwa światy - plakat wystawy


Partnerzy