Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - zamknięcie naszych oddziałów

Uprzejmie informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa z dniem 19 października 2020 roku, do odwołania, zostają zamknięte dla zwiedzających wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego.

Ten wpis jest archiwalny.

"Dar Pomorza" w zlotach żaglowców

14.08.2014 |

Wyślij wiadomość |


Dar Pomorza w zlotach żaglowców

Od ponad pół wieku na świecie organizowany jest Zlot Żaglowców – święto wszystkich ludzi pływających pod żaglami. Wystawa "Dar Pomorza" w zlotach żaglowców", przypomina udział oraz sukcesy polskich jednostek w najpiękniejszych regatach świata.

W 1972 roku "Dar Pomorza" po raz pierwszy wziął udział w regatach i jako pierwszy przekroczył linię mety Operacji Żagiel w okolicach duńskiego przylądka Skagen. Zwycięstwo żaglowca szkolnego Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni spowodowało przyznanie Polsce prawa zorganizowania zlotu dwa lata później.

Bałtycka część imprezy była wielkim sukcesem: do Gdyni przypłynęło wówczas 57 statków i jachtów. Część jednostek, które wzięły udział w Operacji Żagiel 74' przybywa w tym roku do Gdyni. Wystawa na "Darze Pomorza" upamiętnia pierwsze spotkanie Polaków z flotyllą żaglowców i pokazuje, jak przez lata polskie jednostki – "Dar Pomorza", "Dar Młodzieży", "Pogoria" i "Iskra" zapisały się w historii regat.


"Dar Pomorza" w zlotach żaglowców"
Dar Pomorza 16.08.2014-2.09.2014


Wystawa dostępna jako plik PDF


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+