Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - zamknięcie naszych oddziałów

Uprzejmie informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa z dniem 19 października 2020 roku, do odwołania, zostają zamknięte dla zwiedzających wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego.

Ten wpis jest archiwalny.

Żakówką na Litwę

06.08.2014 |

Wyślij wiadomość |


Żakówką na Litwę

Pod koniec lipca 2014 roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wzięło udział w organizowanych przez Morskie Muzeum w Kłajpedzie Regatach Tradycyjnych i Historycznych Łodzi w Nidzie nad Zalewem Kurońskim.

Zawody zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Tradycyjnych i Historycznych Statków na Litwie po raz 55. Nasze muzeum reprezentowali Maciej Flis z Działu Edukacji, Jacek Bielecki z Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich i Jakub Adamczak z Działu Budownictwa Okrętowego, którzy na Litwę pojechali żakówką.

Żakówka to jedna z niewielu replik dawnych łodzi wykonana przy użyciu dawnych technik i narzędzi, z wykorzystaniem archiwalnych planów konstrukcji. Podczas jej tworzenia wzorowano się na eksponacie z Muzeum Zalewu Wiślanego, oryginalnej żakówce z początku lat pięćdziesiątych XX wieku zbudowanej w warsztacie Henryka Schmidta z Łaszki.

Oprócz naszej żakówki w regatach wystartowało też m.in. Muzeum Światowego Oceanu w Kaliningradzie z szalupą i Kureną (tradycyjną łodzią rybacką z płaskim dnem i wysoką dziobnicą), Muzeum w Kłajpedzie, dwie prywatne jednostki z Litwy, a także reprezentacje ze Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Zawody rozpoczęły się od regat dookoła Nidy. Niestety, pogoda nie sprzyjała naszej żakówce – najmniejszej jednostce, która brała udział w regatach. Wysoka fala i silny wiatr spowodował, że organizatorzy podjęli decyzję o wykluczeniu żakówki z pierwszego etapu wyścigu. Dzielna reprezentacja NMM została jednak uhonorowana za sportowego ducha walki. Drugiego dnia, palące słońce i flauta też nie ułatwiały zawodów, ale mimo ciężkich warunków atmosferycznych wszystkie jednostki dopłynęły z Nidy do mety w Juodkrante, a etap wygrała litewska kurena. Trzeciego dnia regat – na trasie z Juodkrante do Kłajpedy – żakówka NMM dopłynęła jako druga, pozwalając się wyprzedzić Kurenie z Kłajpedy.

Po regatach, 26 lipca w Kłajpedzie odbyła się wielka parada łodzi, w której wzięło udział kilkanaście historycznych replik. Parada połączona była z prezentacją każdej z jednostek – nasza żakówka wzbudzała największe zainteresowanie, zgromadzonej w Kłajpedzie publiczności. Podziwiano, jak niewielkie rozmiary jednostki współgrają z techniką wykonania łodzi i jej odmienną konstrukcją znaną tylko na wodach Zalewu Wiślanego.


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+