Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - zamknięcie naszych oddziałów

Uprzejmie informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa z dniem 19 października 2020 roku, do odwołania, zostają zamknięte dla zwiedzających wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego.

Ten wpis jest archiwalny.

Żakówką do Gassów

27.03.2015 |

Wyślij wiadomość |


Żakówką do Gassów

Latem ubiegłego roku nasza muzealna żakówka – replika dawnej łodzi rybackiej z Zalewu Wiślanego, zawojowała Regaty Tradycyjnych i Historycznych Łodzi w Nidzie (Litwa) nad Zalewem Kurońskim. W tym roku, w maju, łódź wraz z załogą, będzie gościem honorowym na Flis Festiwalu w podkonstancińskich Gassach.

Flis Festiwal to spotkanie kultur nadrzecznych na Urzeczu. Urzecze (gwarowo zwane Łurzycem) tradycyjnie związane było z Wisłą i handlem wiślanym, flisakami zwanymi tu orylami, a także z XVII wiecznym osadnictwem olęderskim. Miało to wpływ na ukształtowanie odrębnej tożsamości Łurzycoków, mających swoje tradycyjne stroje, charakterystyczne budownictwo oraz gospodarkę nadrzeczną.

Główną ideą Flis Festiwalu jest odbudowa orylsko-olęderskiej tożsamości Urzecza oraz popularyzacja kulturowego dziedzictwa innych nadrzeczy Polski i Europy. Organizatorzy chcą promować zachowane po dziś dzień elementy autentycznej kultury ludowej regionu, jak i tradycyjny flis rzeczny, zanikające zawody wiślane oraz muzykę i kuchnię regionu.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku objęło patronatem Flis Festiwal 2015. Do Gassów pojadą Maciej Flis, Robert Frej i Jakub Adamczak, którzy zaprezentują umiejętności powroźnicze oraz zaprezentują żakówkę.


Flis Festiwal, Gassy 9-10 maja 2015
flisfestiwal.pl

   

 


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+