Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

Ten wpis jest archiwalny.

Wilia i jej brzegi

20.12.2008 |

Wyślij wiadomość |


Wilia i jej brzegi

Centralne Muzeum Morskie zaprasza do Muzeum Wisły w Tczewie na kolejną wystawę litewską zatytułowaną "Wilia i jej brzegi. Śladami hrabiego Konstantego Tyszkiewicza po 150 latach". Motywem przewodnim ekspozycji jest rzeka Wilia oraz zamieszkujący nad nią ludzie. Prezentowane fotografie to pamiątka z podróży, jaką odbyli w 2007 roku entuzjaści z Litwy i Białorusi, którzy zdecydowali się podążyć śladami hrabiego Konstantego Tyszkiewicza od źródła Wilii do jej ujścia. Uczestnicy ekspedycji wykonali – podobnie jak przed 150 laty Tyszkiewicz - badania rzeki, a ponadto odnotowali zaistniałe zmiany.

Badania przeprowadzone w czasie podróży hr. Konstantego Tyszkiewicza w roku 1857 (pomiary oraz opisy nurtu rzeki, jej raf i dopływów) pozostają jednym z największych osiągnięć naukowych na terytorium byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Materiał historyczny i etnograficzny zebrany w nadbrzeżnych miejscowościach Wilii – dworkach, miasteczkach i wsiach – a także wyniki badań archeologicznych, utrwalone przez hrabiego w dzienniku z wyprawy, wskazują, że rzeka Wilia-Neries jest kolebką wielu narodów.

Część podróżników, jak za czasów hrabiego Tyszkiewicza, rozpoczęła ekspedycję pieszo od źródła Wilii do wsi Kamień. Właśnie stąd 5 czerwca 2007 roku ruszyła trwająca miesiąc wyprawa kajakami, łódkami i tratwami. Prezentowane na wystawie fotografie wybrano z ponad 10 tysięcy i podzielono je na kilka grup tematycznych. Za pomocą fotografii uczestnicy wystawy chcą przekonać o sakralności rzeki i jej wielkim znaczeniu w życiu ludzi zamieszkujących nad Wilią.

Na wystawę, poza CMM, zapraszają także: Konsulat Republiki Litewskiej w Gdańsku, Ratusz Wileński oraz uczestnicy ekspedycji "Wilia i jej brzegi...".


"Wilia i jej brzegi. Śladami hrabiego Konstantego Tyszkiewicza po 150 latach"
Spichlerze na Ołowiance 20.12.2008 - 18.01.2009
Muzeum Wisły 22.01.2009 - 15.02.2009

 


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+