Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Potop, powodzie, podtopienia

03.03.2009 |

Wyślij wiadomość |


Potop, powodzie, podtopienia

Coraz częstsze anomalie pogodowe powodujące kataklizmy na ogromną nieraz skalę, skłoniły naukowców współpracujących z Muzeum Portowym w Bremie do bliższego przyjrzenia się zjawisku powodzi. W wyniku półtorarocznych prac powstała wystawa prezentująca największe światowe i lokalne powodzie – od biblijnego Potopu po zatopienie Nowego Orleanu w 2004 roku, a także hipotezy naukowe na temat ich przyczyn. I o ile sposobów wyjaśnień starożytnego Potopu jest kilka, o tyle współczesnym powodziom przypisuje się jedną, główną przyczynę: zmiany klimatu, które mogą doprowadzić do kolejnego ataku żywiołu wodnego, porównywalnego z tym opisanym w Biblii.

Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku – prezentuje ponownie polska wersję wystawy "Przed nami potop" z Muzeum Portowego w Bremie, tym razem w Muzeum Wisły w Tczewie.

Wystawa "Potop, powodzie, podtopienia" składa się z 20 posterów ukazujących różne aspekty zagrożenia żywiołem wody. Zamierzeniem twórców ekspozycji było przedstawienie tematu na podstawie przykładów polskich. Mit o Potopie ilustrowany jest m.in. przez słynne arrasy wawelskie, a klasyfikacji typów powodzi towarzyszy przypomnienie kataklizmów znanych z historii Polski i Gdańska (takich jak powódź z 1829 roku, po której pozostał ślad w postaci znaku wodnego na spichlerzu "Panna", czy też ostatnia klęska powodziowa z 2001 roku). Uwzględnione także zostały sposoby zapobiegania powodziom i minimalizowania ich skutków. Na kanwie niemieckiej wystawy przedstawiono mechanizm zmiany klimatu i prognozy skutków tego zjawiska, zdjęcia zagrożonych roztopieniem Antarktydy i Grenlandii, a także symulację zalodzenia Bałtyku w następnych 100 latach wraz z konsekwencjami dla zamieszkujących go zwierząt.

Posterom towarzyszy ekspozycja ciekawych tradycyjnych narzędzi służących do walki z wodnym żywiołem, takich jak siekiery, piły i łopaty lodowe oraz dokumenty Związku Wałowego Niziny Walichnowskiej.


"Potop, powodzie, podtopienia"
Muzeum Wisły 2.03.2009 - 6.05.2009
wstęp bezpłatny

 


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+