Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Wilia i jej brzegi w Helu

23.06.2009 |

Wyślij wiadomość |


Wilia i jej brzegi w Helu

Na kolejną odsłonę wystawy litewskiej pod tytułem "Wilia i jej brzegi. Śladami hrabiego Konstantego Tyszkiewicza po 150 latach" - zaprasza tym razem Muzeum Rybołówstwa w Helu. Prezentowane na ekspozycji fotografie - wybrane z ponad 10 tysięcy ujęć - podzielono na kilka grup tematycznych. Wszystkie przekonują o sakralności rzeki, która jest motywem przewodnim wystawy, i jej wielkim znaczeniu w życiu ludzi zamieszkujących nad Wilią.

Fotografie stanowią pamiątkę z podróży, jaką odbyli w 2007 roku entuzjaści z Litwy i Białorusi, którzy zdecydowali się podążyć śladami hrabiego Konstantego Tyszkiewicza od źródła Wilii aż do jej ujścia. 5 czerwca 2007 roku ruszyła trwająca miesiąc wyprawa kajakami, łódkami i tratwami. Uczestnicy ekspedycji wykonali – podobnie jak przed 150 laty Tyszkiewicz - badania rzeki (pomiary oraz opisy nurtu rzeki, jej raf i dopływów). Pozostają one jednym z największych osiągnięć naukowych na terytorium byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Materiał historyczny i etnograficzny zebrany w nadbrzeżnych miejscowościach Wilii – dworkach, miasteczkach i wsiach – a także wyniki badań archeologicznych, utrwalone przez hrabiego w dzienniku z wyprawy, wskazują, że rzeka Wilia-Neries jest kolebką wielu narodów.

Na wystawę, poza CMM, zaprasza Konsulat Republiki Litewskiej w Gdańsku.


"Wilia i jej brzegi. Śladami hrabiego Konstantego Tyszkiewicza po 150 latach"
Muzeum Rybołówstwa 16.06.2009 - 24.08.2009


Partnerzy