Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Podwodne światy

15.06.2011 |

Wyślij wiadomość |


Podwodne światy

Najpiękniejsze okazy z kolekcji konchologicznej CMM zagościły tym razem w helskim oddziale Muzeum. Są wśród nich muszle przedstawicieli rodzin z gromad mięczaków: ślimaków, małży, głowonogów, łódkonogów i chitonów. Wystawę urozmaicają szkielety koralowców madreporowych i gąściołów, ciała ryb najeżek, pancerze jeżowców, ciała rozgwiazd i ciała homarów.

Barwny, różnorodny zestaw przedstawicieli morskich głębin uzupełnią akwarele z cyklu "Podwodny świat" autorstwa Pawła Cichonia (1911-1969). Ten artysta samouk urodzony w Tarnowskich Górach, gdzie spędził całe życie, zawodowo zajmował się malarstwem pokojowym i dekoracyjnym. W wolnym czasie malował obrazy. W Muzeum Rybołówstwa w Helu prezentowane są obrazy wybrane z liczącego około 60 prac cyklu "Podwodny świat", powstałego w latach 1967-1969. Artysta wypełnił swoje obrazy rzeczywistymi i fantastycznymi morskimi roślinami i zwierzętami - ukwiałami, rybami, osobliwymi hybrydami. Wszystkie zachwycają dekoracyjnymi formami i harmonijną kolorystyką. Co ciekawe, artysta malował morze z wyobraźni. Pierwszy raz zobaczył je w 1968 roku, kiedy w gdyńskim Klubie Morskim Związku Zawodowego Marynarzy i Portowców zaprezentowano jego twórczość.

 


"Podwodne światy"
Muzeum Rybołówstwa 22.06.2011 - 4.09.2011

 


Partnerzy