Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Wi̱e̱dereröffnung am 30. Mai das Krantor, das Fishfangmuseum, das Weichselmuseum, das Zentrum zur Restaurierung von Bootswracksdas und das Museum des Frischen Haffs

Ten wpis jest archiwalny.

Marynistyka Ignacego Klukowskiego

20.04.2018 |

Wyślij wiadomość |


Ignacy Klukowski, "Władysławowo", 1976

W sezonie letnim, od 26 kwietnia do 2 września 2018 roku w Muzeum Rybołówstwa w Helu obejrzeć można będzie wystawę malarstwa Ignacego Klukowskiego - wykształconego w Wilnie i Paryżu malarza oraz konserwatora zabytków, który po II wojnie światowej osiadł w Gdańsku. Wystawa, przygotowana we współpracy z Rodziną Artysty, prezentowana jest w 110. rocznicę jego urodzin i 40. rocznicę śmierci. Organizatorami wystawy są Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Filmowej i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Ignacy Klukowski urodził się 30 maja 1908 roku w Łotwianach na Wileńszczyźnie. Pierwsze lekcje rysunku pobierał u Wacławy Fleury, córki znanego wileńskiego fotografa. Studiował na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie pod kierunkiem Ludomira Ślendzińskiego oraz w École des Beaux Arts w Paryżu u Paula Alberta Laurensa i Louisa Rogera. Malował portrety, widoki miejskie, pejzaże, rzadziej martwe natury. Jego twórczość była dobrze przyjmowana przez krytykę francuską. W trakcie studiów paryskich podróżował po Francji, Włoszech i Belgii. Powstały wtedy pejzaże z Bretanii, Prowansji, widoki Paryża, Capri, Wenecji i Gandawy.

Po powrocie do Polski, 25 czerwca 1938 roku w Wilnie poślubił Jadwigę z Wojciechowskich. W kraju artysta brał udział m.in. w wystawach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, a także w Wilnie, Łodzi i Katowicach.

Wojna poczyniła spustoszenia w jego dorobku. W czasie Powstania Warszawskiego zaginęło ponad 300 jego prac, ocalało zaledwie kilkanaście. W listopadzie 1945 roku jako repatriant z Wileńszczyzny Ignacy Klukowski zamieszkał z rodziną w Gdańsku. Borykał się z biedą trudnych lat powojennych. W liście do znajomej z Paryża pisał: "Chwytałem każdą pracę, malowałem powozy i auta, robiłem szyldy kupcom, (...) rysowałem tablice z anatomii i biologii". Malował też na zamówienie, głównie portrety. Dokumentował zniszczenia wojenne, zrujnowane uliczki Głównego Miasta, gruzowisko Długiego Pobrzeża, wypalone gdańskie kościoły. W 1946 roku w Gdańsku odbyła się jego pierwsza po wojnie wystawa indywidualna. Od 1949 roku Ignacy Klukowski pracował na stanowisku konserwatora w Państwowej Pracowni Konserwacji Zabytków w Gdańsku i przez wiele lat odgrywał znaczącą rolę w tytanicznym dziele restaurowania zabytków miasta, pracując przy konserwacji Sali Czerwonej Ratusza Głównego Miasta, zabytków z Dworu Artusa, z kościoła Mariackiego i wielu innych. Uczestniczył też w pracach konserwatorskich w Malborku, Poznaniu, Lidzbarku Warmińskim, Fromborku i Pelplinie.

Po wojnie zakres jego zainteresowań artystycznych poszerzył się o marynistykę. Malował port i stocznie w Gdańsku, Władysławowo, Jastarnię, Hel, Jastrzębią Górę, sceny z życia rybaków, portrety oficerów marynarki, szyprów kutrów rybackich. Prezentował swoje obrazy na wystawach Związku Polskich Artystów Plastyków, Centralnego Biura Wystaw Artystycznych, wystawiał m.in. w Klubach Marynarki Wojennej w Gdyni i Helu, w Salonie BWA w Sopocie, na V Ogólnopolskiej Wystawie Marynistycznej w TZSP w Warszawie. Zmarł 19 kwietnia 1978 roku w Gdańsku.

Wystawa w Muzeum Rybołówstwa w Helu prezentuje wyłącznie prace z kolekcji prywatnych. Ilustrują one przede wszystkim wątki marynistyczne w twórczości artysty – statki w porcie gdańskim i w stoczniach, kutry rybackie przy nabrzeżach i w trakcie remontów, widoki zrujnowanego Gdańska. Znalazło się też na niej kilka prac przedwojennych – owoc studenckich podróży po Francji, Belgii i Włoszech, a także liryczne pejzaże z Warmii i innych zakątków Polski powstałe w trakcie wakacyjnych wyjazdów lub podróży związanych z pracą konserwatora zabytków.


"Marynistyka Ignacego Klukowskiego"
Muzeum Rybołówstwa w Helu
26.04.2018 - 2.09.2018


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+