Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Fantazje z morza w helskim oddziale CMM

02.04.2010 |

Wyślij wiadomość |


Fantazje z morza w helskim oddziale CMM

Ciekawą kolekcję grafik inspirowanych tematyką morską można oglądać w Muzeum Rybołówstwa w Helu. Wystawa prezentuje prace autorstwa grona twórców związanych z gdańską PWSSP, którzy rozpoczęli działalność artystyczną w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych: Wiesława Dembskiego, a także Danuty Hankus-Rogińskiej, Ryszarda Stryjca i Piotra Zajęckiego. Ich twórczość cechuje zwiększona - w porównaniu z grafiką lat pięćdziesiątych - swoboda twórcza, wprowadzenie wątków fantastycznych i przesunięcie akcentów na zagadnienia formalne. Prezentowane prace nie dają realistycznego obrazu rzeczywistości, ale wizję stworzoną w wyobraźni artysty z elementów tejże rzeczywistości zestawionych jednak w sposób właściwy raczej marzeniom sennym niż reporterskim relacjom. Ekspozycję dopełniają rzeźby Bronisława Chromego - twórcy posągu smoka na wzgórzu wawelskim - i Grzegorza Szkopowicza. Wystawa obejmuje 20 prac graficznych wymienionych artystów powstałych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, wykonanych w technice akwaforty, linorytu, gipsorytu.

Notki biograficzne artystów
Plakat reklamujący wystawę


"Fantazje z morza"
Muzeum Rybołówstwa 1.04.2010 - 6.06.2010


Partnerzy