Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - 1.10.2020

Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 października 2020 roku wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte dla zwiedzających.

Badania naukowe

Prace naukowe w NMM
Dr inż. Jerzy Litwin,
Dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku


Podstawowym zadaniem każdego muzeum jest gromadzenie zabytków, ich ochrona i konserwacja, naukowe opracowanie i udostępnianie społeczeństwu.

W ciągu 45 lat swego funkcjonowania NMM w Gdańsku zgromadziło ponad 24 tys. muzealiów oraz ponad 4,5 tys. innych obiektów ujętych w ewidencjach zbiorów i będących przedmiotem badań naukowych. Kilka tysięcy dalszych zabytków pochodzących z własnych badań archeologicznych znajduje się w różnych fazach konserwacji i dopiero po pomyślnym zakończeniu tego procesu oraz ewentualnej rekonstrukcji przekazane zostanie do odpowiednich działów Muzeum.

Pomocny w badaniach naukowych jest największy w Trójmieście zbiór polskich i zagranicznych woluminów o tematyce morskiej, obejmujący ponad 17 tys. druków zwartych i ponad 29 tys. czasopism. Czytelnia przy bibliotece NMM dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych.

Zasobne są również zbiory Działu Dokumentacji NMM, wśród których znajduje się Archiwum Ludzi Morza, zainicjowane przed laty przez prof. Bolesława Polkowskiego i Towarzystwo Przyjaciół CMM. Dziś obejmuje ono dane o 2537 osobach. Z kolei w założeniu i rozwijaniu Archiwum Polskich Konstrukcji Okrętowych uczestniczyli członkowie Sekcji Okrętowców SIMP (obejmuje ono 1840 jednostek archiwalnych). Inne kolekcje, tworzone od początków istnienia Muzeum, to: Archiwum Aktów Pisanych (4176 jednostek archiwalnych), Archiwum Fotograficzne (10 469 fotografii), Archiwum Kartograficzne (1549 j.a.), Archiwum Mechaniczne (373 j.a.). Ponadto Dział gromadzi dokumenty dotyczące historii NMM. Zbiory te są udostępniane po przedstawieniu przez zainteresowanego tematyki studiów i podpisaniu odpowiednich oświadczeń (chodzi przede wszystkim o przestrzeganie Ustawy o ochronie danych osobowych).

Cały artykuł do ściągnięcia w formacie pdf

Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+