Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - zamknięcie naszych oddziałów

Uprzejmie informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa z dniem 19 października 2020 roku, do odwołania, zostają zamknięte dla zwiedzających wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego.

Muzealna szkoła on-line

Zapraszamy do skorzystania z nowej oferty edukacyjnej dedykowanej szkołom podstawowym i ponadpodstawowym. Dla uczniów przygotowaliśmy specjalne zajęcia on-line w formie wykładów i spotkań z zabytkami oraz pracownikami Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Pokażemy nasze wystawy, opowiemy historię najciekawszych zabytków, wykonamy zadania podsumowujące zdobytą wiedzę. Każde spotkanie możemy dostosować do konkretnych potrzeb naszego odbiorcy. W ramach naszych możliwości, jesteśmy również w stanie przygotować zajęcia na specjalne zamówienie nauczyciela.

Kontakt i rezerwacja: edukacja@nmm.pl.

Serdecznie zapraszamy!


Klasy 1-3

 • Pocztówka z muzeum
  Uczniowie poznają specyfikę funkcjonowania muzeum. Dowiedzą się, po co tworzy się muzea, jaki jest cel ich działania i czym zajmują się pracownicy tej instytucji. Poznają różne typy muzeów, podstawowe terminy używane w muzealnictwie oraz zapoznają się z zasadami zachowania w muzeum.
 • Wirtualne oprowadzanie po "Sołdku"
  Spotkajmy się na pierwszym statku pełnomorskim zbudowanym w Polsce po wojnie! Odwiedzimy ładownie, kotłownię, maszynownię, kajuty i mostek kapitański. Dowiemy się, co przewoził ten statek i jak daleko pływał. Będą quizy i zgadywanki, obejrzymy też film o pracy statkowej kotłowni.
 • Morze, nasze morze...
  Poznamy charakterystykę Morza Bałtyckiego, porozmawiamy o zwierzętach i roślinach w nim żyjących, dowiemy się które z nich są… najdziwniejsze. Spróbujemy odpowiedzieć na nurtujące pytania: skąd się wzięła woda w morzu i dlaczego jest ona słona? Na koniec lekcji porozmawiamy także o ekologii i zanieczyszczeniach, które występują w morzu i zastanowimy się, jak możemy im zapobiegać.
 • Bałtyk w legendach i przesądach
  W "pływającym mieście" praca marynarska wre - padają rozkazy wypowiadane w ostrych słowach, krzyczy bosman, skrzypi pokład, łopoczą żagle na wietrze... A podczas bitwy - grzmią działa, gwiżdżą kule, słowem - hałas przez cały dzień! W nocy część załogi chrapie, ale część trzyma wachty... A na wachcie czasem nudno... Wtedy rodzą się opowieści o morzu i jego mieszkańcach, śmieszne, straszne, niezwykłe. W nocy słychać też dziwne dźwięki, które działają na wyobraźnię... Może to zapiszczała mysz, ale może to skrzypi... latarenka Klabaternika?
 • W kraju Anaruka
  Zapraszamy na wyprawę na największą wyspę świata – Grenlandię. Czy dzieciom na całym świecie smakuje czekolada? Dlaczego niektórym łatwiej nauczyć się pływać kajakiem, niż jeździć na rowerze? Poznamy tradycje, zwyczaje i zabawy dzieci na dalekiej Północy. Obejrzymy multimedialną prezentację i weźmiemy udział w wirtualnym spacerze po wystawie "Łodzie ludów świata".
 • Jak cebulka wypłynęła z Gdańska
  Zdrowe odżywianie i tajemnicze podróżowanie on-line. Dawno temu pewien statek wypłynął w rejs. Niestety nie dopłynął do żadnego portu… Jak to się stało, że po wielu latach stał się cennym… zabytkiem? Co jedli wówczas marynarze? Co znaleziono w dębowych beczkach? Czy cebula może być eksponatem muzealnym? Wirtualny spacer, animacja, morskie kalambury, łamigłówki i krótka instrukcja wykonania statku z drewnianego korka – serdecznie zapraszamy!

Klasy 4-6

 • Idziemy na dno
  Wcielimy się w rolę podwodnego archeologa i odkryjemy zabytki pochodzące z podwodnych wykopalisk. Poznamy historię nie tylko zabytków, ale także ludzi, do których one należały. Dowiemy się również, jak wygląda praca archeologów pod wodą i z jakimi niebezpieczeństwami się wiąże. Poznamy najnowszą wystawę czasową Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku pt. "Do DNA".
 • Archeologiczna podróż
  Zajęcia opowiadają o największych odkryciach archeologii podwodnej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Edukator opowie o technikach pracy archeologa podwodnego i przedstawi najnowsze technologie stosowane w pracach archeologicznych i dokumentacyjnych.
 • Wirtualne oprowadzanie po "Sołdku"
  Spotkajmy się na pierwszym statku pełnomorskim zbudowanym w Polsce po wojnie! Odwiedzimy ładownie, kotłownię, maszynownię, kajuty i mostek kapitański. Dowiemy się, co przewoził ten statek i jak daleko pływał. Będą quizy i zgadywanki, obejrzymy też film o pracy statkowej kotłowni. Wersja rozbudowana dla klas starszych.
 • Tam, gdzie dowodzi kapitan
  Uczniowie rozwiążą zadania i poszerzą wiedzę z dziedziny żeglugi morskiej. Dowiedzą się, jakie wyróżniamy typy statków, co każdy z nich przewozi, czym zajmuje się na statku kapitan, za co odpowiada ochmistrz i gdzie pracują mechanicy. Spróbują też rozkodować tekst zapisany w alfabecie Morse'a.
 • Dlaczego morze faluje ?
  Czym są morskie fale? Jak powstają i skąd się biorą? Co mają wspólnego z księżycem, a co z dźwiękiem… gitary? Tego i innych ciekawostek o falach dowiecie się na warsztatach on-line, podczas których poznamy naturę fali, zamkniemy ją w… słoiku oraz zrozumiemy, czym ona dokładnie jest.

Klasy 7-8

 • Idziemy na dno
  Wcielimy się w rolę podwodnego archeologa i odkryjemy zabytki pochodzące z podwodnych wykopalisk. Poznamy historię nie tylko zabytków, ale także ludzi, do których one należały. Dowiemy się również, jak wygląda praca archeologów pod wodą i z jakimi niebezpieczeństwami się wiąże. Poznamy najnowszą wystawę czasową Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku pt. "Do DNA". Wersja rozbudowana dla klas starszych.
 • Bitwa pod Oliwą
  Zapraszamy na zajęcia z zakresu wojen polsko-szwedzkich w XVII w. Uczniowie poznają przyczyny i przebieg bitwy morskiej stoczonej na Zatoce Gdańskiej w 1627 r., dowiedzą się także ile wysiłku kosztowało przygotowanie floty do wyprawy wojennej. Zwieńczeniem zajęć będzie wirtualny spacer po pokładzie działowym okrętu, a przekazana uczniom wiedza zostanie utrwalona za pomocą kart zadań.
 • Nurek pod presją
  W trakcie nurkowania na dużych głębokościach bardzo niebezpieczna jest różnica ciśnień między powierzchnią, a dnem morza. Zapraszamy na zajęcia, które wytłumaczą, czym jest ciśnienie i dlaczego może być niebezpieczne. Zajęcia mogą być doskonałym uzupełnieniem lekcji o ciśnieniu i sile wyporu z podstawy programowej.
 • Co to jest metoda naukowa?
  Czy metoda naukowa poznawana na lekcjach fizyki, czy chemii może przydać się nam również na co dzień? Czy mogą z niej skorzystać... humaniści? Czym różnią się obserwacje od wniosków? Opowiemy, jak ustrzec się najczęstszych błędów podczas przeprowadzania doświadczeń oraz na co warto zwracać uwagę. Na koniec prześledzimy wszystkie etapy metody naukowej na podstawie pracy konserwatora.

Szkoły ponadpodstawowe

 • Co to jest metoda naukowa?
  Czy metoda naukowa poznawana na lekcjach fizyki, czy chemii może przydać się nam również na co dzień? Czy mogą z niej skorzystać... humaniści? Czym różnią się obserwacje od wniosków? Opowiemy, jak ustrzec się najczęstszych błędów podczas przeprowadzania doświadczenia oraz na co warto zwracać uwagę. Na koniec prześledzimy wszystkie etapy metody naukowej na podstawie pracy konserwatora. Wersja rozbudowana dla klas starszych - w razie zainteresowania dokładnymi zagadnieniami omawianymi w czasie zajęć, prosimy o kontakt z edukatorką: a.buczek@nmm.pl.
 • Nurek pod presją
  W trakcie nurkowania na dużych głębokościach bardzo niebezpieczna jest różnica ciśnień między powierzchnią, a dnem morza. Zapraszamy na zajęcia, które wytłumaczą, czym jest ciśnienie i dlaczego może być niebezpieczne. Zajęcia mogą być doskonałym uzupełnieniem lekcji o ciśnieniu i sile wyporu z podstawy programowej. Wersja rozbudowana dla klas starszych - w razie zainteresowania dokładnymi zagadnieniami omawianymi w czasie zajęć, prosimy o kontakt z edukatorką: w.pelc@nmm.pl.

Muzealna szkoła w trybie on-line

Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+