Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

(Nowe) Przygody Kapitana Szarady

30.08.2019 |

Wyślij wiadomość |


(Nowe) Przygody Kapitana Szarady

Kapitan Szarada kontynuuje rejs po Krainie Nauki. Jeśli chcesz poznawać świat fizyki, chemii, matematyki, informatyki, biologii i geografii, dołącz do wielkiej naukowej podróży! Jeśli lubisz wykonywać doświadczenia, tworzyć własne projekty, chcesz zdobywać coraz więcej wiedzy i przy okazji dobrze się bawić, to jest to rejs dla Ciebie. Nie zwlekaj! Przygoda czeka!

Kapitan Szarada zaprasza zatem wszystkie ciekawe świata dzieci w wieku od 7 do 10 lat na fascynujące warsztaty do Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Spotykać się będziemy na warsztatach raz w miesiącu w weekendy w godzinach 10:30-12:00. Zgłoszenie przyślij na adres email: edukacja.ckws@nmm.pl.

Koszt warsztatów:
karnet roczny: 50 zł / dziecko; 100 zł / rodzina
lub
pojedyncze zajęcia: 6 zł / dziecko; 15 zł / rodzina


Harmonogram zajęć na rok szkolny 2019/2020:

5 października 2019: Przyciągająca przygoda
Dlaczego włosy przyciągają się do czapki? Czym jest magnetyzm? Jaki wpływ na nas ma jego istnienie, gdy np. podróżujemy z kompasem? Na zajęciach poznamy przyciągającą siłę oraz nauczymy się poruszać przedmiotami na… odległość. Dzięki wykonanej zabawce, magnetyczna przygoda może trwać również po powrocie do domu!

23 listopada 2019: Ornitolog nad Wisłą
Jesień to świetny czas, by pomyśleć o małych, ćwierkających przyjaciołach - ptakach! Które, z tych mieszkających w naszym kraju, opuszczają nas na zimę? Jak pomóc przetrwać tym, które zostają? Dlaczego nie wolno karmić ich chlebem? Tego wszystkiego dowiecie się na listopadowych zajęciach. Na warsztatach zrobimy również ekologiczne karmniki.

21 grudnia 2019: Pierniki z aptekarską precyzją
Gdzie można było kiedyś kupić pierniki? Co mają one wspólnego z Wisłą i dalekomorskimi podróżami? Co jest potrzebne do ich wypieku? Czy łatwiej odmierzyć składniki na tradycyjnej, czy elektronicznej wadze? Sprawdzimy to, przyrządzając ciasto na świąteczne, choinkowe pierniki. Z tych zajęć nikt nie wyjdzie z pustymi rękoma!

11 stycznia 2020: OPTYmistyczny rejs
Jaka róża była niezbędna dla żeglarzy? Czy szczur lądowy to zwierzę? Gdzie na statku znajduje się rufa, dziób i burta? Każdy „wilk morski” musi to wiedzieć! Na takie i inne pytania odpowiemy na nowej wystawie czasowej. Dowiemy się również, kim był Leonid Teliga oraz jak samotnie zmagał się z żywiołem, realizując swoje wielkie marzenia o podróży dookoła świata. W wyznaczeniu trasy jego rejsu pomogą nam atlasy świata i tajemnicze… ozoboty.

15 lutego 2020: Podniebna podróż
Jak dobrze znasz planetę Ziemię? Czy inne planety Układu Słonecznego kryją przed Tobą tajemnice? Wraz z Kapitanem Szaradą dowiemy się, co kryje nocne niebo oraz który z ruchów odpowiada za dzień i noc. Zrozumiesz, co się kręci i skąd wiemy, kiedy astronomicznie zaczyna się dana pora roku. Zima, z powodu wczesnego zachodu Słońca, jest doskonałą porą roku do obserwacji gwiazd, warto więc poznać północną część naszego nieboskłonu.

7 marca 2020: W kapitańskim laboratorium
Jak zbadać, czy woda jest zdatna do picia? Czym jest skala ph? Co otrzymamy łącząc wodorowęglan sodu z kwasem octowym? Czy do eksperymentów mogą przydać się barwniki spożywcze lub drożdże? Sprawdźmy to! Podczas warsztatów wykonamy proste eksperymenty, które muszą się udać nawet w ciasnej kajucie, czy pokładowej kuchni.

4 kwietnia 2020: Nurkowanie pod ciśnieniem
Czym jest ciśnienie? Czy papier w wodzie może być suchy? Jak działa fontanna Herona? Aby zbadać to, wykonamy eksperymenty fizyczne, do których użyjemy między innymi balonów, pinesek i oczywiście wody. Obejrzymy także skafandry nurkowe. Dowiemy się, jaki związek ma praca nurka z ciśnieniem oraz… z naszym Muzeum.

maj: Czy to iluzja?
Co to jest peryskop? Jak to się dzieje, że widzimy kolory? Dlaczego powstaje tęcza? Odpowiedzi na te pytanie poznacie w maju. Wraz z Kapitanem Szaradą dowiemy się również, ile kolorów kryje światło i co to wszystko ma wspólnego z… falami. Sprawdzimy pod mikroskopem, co kryje czarny kolor. Na zajęciach każdy będzie miał okazję wykonać własne przyrządy optyczne!

czerwiec: Fizyka baniek mydlanych
Czy znacie wszystkie niezwykłe właściwości wody? Czy wiecie, co umożliwia napięcie powierzchniowe? Jak zmienia się ono pod wpływem mydła lub płynu do mycia naczyń? Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam odkryć tajemnicę… baniek mydlanych. Zapraszamy na najbardziej kolorowe i wakacyjne zajęcia w sezonie!


(Nowe) Przygody Kapitana Szarady


Partnerzy