Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - zamknięcie naszych oddziałów

Uprzejmie informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa z dniem 19 października 2020 roku, do odwołania, zostają zamknięte dla zwiedzających wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego.

Ten wpis jest archiwalny.

Pająk i albatros, czyli przesądy i wierzenia z różnych stron świata

24.11.2017 |

Wyślij wiadomość |


Pająk i albatros, czyli przesądy i wierzenia z różnych stron świata

3 grudnia 2017 roku zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie z cyklu Program dla Rodzin. Tym razem poznamy niezwykłe przesądy i wierzenia z egzotycznych krajów.

Starożytni żeglarze wierzyli, że dusze zatopionych żeglarzy odradzają w ciałach albatrosów, aby ci mogli dopełnić swej ziemskiej wędrówki do świata bogów. Północnoamerykańscy Indianie utrzymują, że pająkowi zawdzięczają podział na cztery strony świata i umiejętność tkania sieci rybackich. Przesądy, gusła i wierzenia, zakorzenione w każdej kulturze, czasem mocno organizują życie danej społeczności. Choć we współczesnym świecie nie mają racjonalnego wytłumaczenia, czasem lepiej nie zabijać pająka w południe…

Na grudniowym spotkaniu z cyklu Program dla Rodzin w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku przekonamy się, na ile są wierzenia z dalekich krajów są podobne pomimo odległości geograficznych. Podczas spotkania wykonamy też doświadczenia, które pomogą zrozumieć różne zjawiska, będące źródłem przesądów ludzi morza.


Zbiórka w holu głównym Ośrodka Kultury Morskiej punktualnie o godzinie 11:00.
Potwierdzenia przyjmujemy do 1 grudnia 2017 r., do godziny 16:00, na adres: k.jezierewska@nmm.pl.
Zakup biletów w kasie Ośrodka Kultury Morskiej (20 zł – bilet rodzinny do 5 osób).


Program dla Rodzin - Pająk i albatros, czyli przesądy i wierzenia z różnych stron świata


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+