Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Noc w Narodowym Muzeum Morskim 22 maja 2021

17.05.2021 |

Wyślij wiadomość |


Zaproszenie na Noc w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

22 maja 2021 roku serdecznie zapraszamy na wyjątkowe, nocne zwiedzanie oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego, zarówno na żywo, jak i w formie online. Data wydarzenia jest nieprzypadkowa: dzień wcześniej Narodowy Bank Polski po raz pierwszy wyemituje pięciozłotowa monetę z Gdańskim Żurawiem. To właśnie Żurawiowi, najstarszemu oddziałowi naszego muzeum dedykujemy program gdańskiej Nocy, dziękując w ten symboliczny sposób za lata pracy na jego wystawach i w biurach. Żurawia czeka wielka przygoda - gruntowny remont, modernizacja wnętrz i zupełnie nowa ekspozycja. Tymczasem żegnamy go takiego, jakiego od dawna znaliśmy.

Moneta z Żurawiem od 21 maja 2021 roku będzie do nabycia w oddziałach NBP, natomiast 22 maja stanie się ona bohaterką programu online Nocy w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. W ramach "nocnych" atrakcji na profilu NMM na Facebooku w godzinach 18.00-22.00 wyemitujemy filmy z humorystycznymi historiami w formie dialogów i opowieści, z aktorami w strojach z różnych epok – filmy dedykowane będą Żurawiowi i dawnemu Gdańskowi, a sprytnie wplecionym w opowiadania motywem będzie oczywiście pieniądz i wpływ, jaki miał na osoby przedstawione w filmach. Moneta z Żurawiem pojawi się także w grze online typu escape room, której akcja rozgrywać się będzie we wnętrzu Żurawia.

Wyjątkową atrakcją Nocy będą Kapsuły Czasu - specjalne drewniane skrzynie; jedna z nich będzie ustawiona 22 maja w ciągu dnia w holu Ośrodka Kultury Morskiej, druga zaś podczas Nocy w holu Spichlerzy na Ołowiance. Do ich wnętrz zwiedzający będą mogli wrzucać pamiątki: drobne nietłukące się przedmioty, zdjęcia, wykonane przez dzieci rysunki, pocztówki, listy - wszystko to, co chcielibyśmy pokazać następnym pokoleniom gdańszczan. W ten sposób chcemy nawiązać do tradycji gromadzenia i przechowywania pamiątek z okazji ważnych wydarzeń, a takim jest dla nas remont Żurawia. Kapsuła Czasu, po zakończeniu modernizacji Żurawia, zostanie umieszczona na jego poddaszu, a jej ponowne otwarcie nastąpi w 2071 roku, po 50 latach.

22 maja 2021 roku zapraszamy do wieczornego zwiedzania naszych oddziałów. Będą to:

  • Spichlerze na Ołowiance - w godzinach 18:00-22:00. Dodatkowo, w godzinach 21:30-23:00 zapraszamy do oglądania wyświetlanych na ścianie spichlerza "Panna" obrazów związanych z dawnym Gdańskiem.
  • Statek – muzeum "Dar Pomorza" – w godzinach 18:00-22:00
  • Muzeum Rybołówstwa w Helu – w godzinach 16:00–22:00

Podczas trwania Nocy w Narodowym Muzeum Morskim bilety wstępu do trzech oddziałów będą w cenie symbolicznej złotówki.

Oddziały biorące udział w Nocy będą 22 i 23 maja 2021 roku otwarte dla zwiedzających również w swoich stałych godzinach dziennych.


Partnerzy