Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Kompleks muzealny nad Motławą

Niepełnosprawni

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku od wielu lat podejmuje działania zmierzające do jak najpełniejszego otwarcia Muzeum dla osób niepełnosprawnych. Z dziewięciu oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego tylko trzy nie są dostępne dla osób niepełnosprawnych ruchowo. To oba nasze statki-muzea – "Sołdek" i "Dar Pomorza" (w tym drugim istnieje możliwość dostania się na pokład, jednak zwiedzanie statku na wózku jest bardzo mocno ograniczone) oraz Żuraw, którego konstrukcja uniemożliwia dostanie się na wyższe kondygnacje. W pozostałych, tj. Spichlerzach na Ołowiance, Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku, Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, Muzeum Rybołówstwa w Helu i Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich zniesione zostały wszelkie bariery architektoniczne.

NMM realizuje również różnorodne programy edukacyjne skierowane do osób niepełnosprawnych (lekcje, warsztaty, specjalne oprowadzanie), a także cykl wystaw prac powstających na warsztatach terapii zajęciowej osób niesprawnych mentalnie. W OKM i w Spichlerzach na Ołowiance możliwe jest zwiedzanie wystaw oraz zajęcia edukacyjne dla grup zorganizowanych. Wybór tematu zajęć oraz sposób ich prowadzenia są uzależnione od rodzaju i stopnia niepełnosprawności zwiedzających.

Dział Edukacji NMM jest otwarty na wszelkie inicjatywy i formy współpracy z instytucjami i organizacjami zajmującymi się aktywizacją osób niepełnosprawnych, dlatego bardzo serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z edukatorami i wspólnego wypracowania takiej współpracy, która będzie najwłaściwsza dla Państwa podopiecznych. My ze swej strony możemy zapewnić dogodne warunki, wykwalifikowanych i życzliwych edukatorów oraz, ewentualnie, specjalne warunki finansowe takiej współpracy. Możliwe jest również opracowanie wspólnego projektu i wystąpienie o jego dofinansowanie do odpowiednich instytucji.Zajęcia dla osób niesprawnych mentalnie

Szczegółowe informacje na temat oferty zajęć edukacyjnych w oddziałach NMM znajdą Państwo w zakładce "Lekcje muzealne".Zajęcia dla osób niewidomych i niedowidzących


"Łodzie ludów świata" w Ośrodku Kultury Morskiej są wystawą, na której osoby niewidome i niedowidzące mogą poznawać przez dotyk świat egzotycznych wypraw.

Z czego buduje się łodzie na Wyspach Salomona? Gdzie można spotkać łodzie plecione niczym kosze? Jakie nietypowe tratwy znajdują się w Peru, a jakie pochodzą ze Sri Lanki? Zwiedzający wystawę wysłuchają niezwykłych opowieści o kulturze i zwyczajach ludów z różnych części świata.
Zajęcia dla osób niewidomych i niedowidzących
 
Spichlerze na Ołowiance są miejscem, w którym osoby mające problemy ze wzrokiem mogą dowiedzieć się, jakie działa i kule wydobyto z wraku szwedzkiego galeonu "Solen" oraz jakim sprzętem posługiwał się nurek klasyczny i płetwonurek. Zajęcia dla osób niewidomych i niedowidzących


Wystawy prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej

Narodowe Muzeum Morskie współpracuje od 2002 roku z Fundacją "Sprawni Inaczej", organizując co roku wystawy prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Wystawy prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej
Wystawy prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej


Konkurs "Statek wyobraźni” - wystawa pokonkursowa

Wystawa pokonkursowa "Statek wyobraźni"
Gdańsk 30.11.2016 - 03.2017
 

Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+