Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

Niepełnosprawni

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku od wielu lat podejmuje działania zmierzające do jak najpełniejszego otwarcia Muzeum dla osób niepełnosprawnych. Z dziewięciu oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego tylko trzy nie są dostępne dla osób niepełnosprawnych ruchowo. To oba nasze statki-muzea – "Sołdek" i "Dar Pomorza" (w tym drugim istnieje możliwość dostania się na pokład, jednak zwiedzanie statku na wózku jest bardzo mocno ograniczone) oraz Żuraw, którego konstrukcja uniemożliwia dostanie się na wyższe kondygnacje. W pozostałych, tj. Spichlerzach na Ołowiance, Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku, Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, Muzeum Rybołówstwa w Helu i Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich zniesione zostały wszelkie bariery architektoniczne.

NMM realizuje również różnorodne programy edukacyjne skierowane do osób niepełnosprawnych (lekcje, warsztaty, specjalne oprowadzanie), a także cykl wystaw prac powstających na warsztatach terapii zajęciowej osób niesprawnych mentalnie. W OKM i w Spichlerzach na Ołowiance możliwe jest zwiedzanie wystaw oraz zajęcia edukacyjne dla grup zorganizowanych. Wybór tematu zajęć oraz sposób ich prowadzenia są uzależnione od rodzaju i stopnia niepełnosprawności zwiedzających.

Dział Edukacji NMM jest otwarty na wszelkie inicjatywy i formy współpracy z instytucjami i organizacjami zajmującymi się aktywizacją osób niepełnosprawnych, dlatego bardzo serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z edukatorami i wspólnego wypracowania takiej współpracy, która będzie najwłaściwsza dla Państwa podopiecznych. My ze swej strony możemy zapewnić dogodne warunki, wykwalifikowanych i życzliwych edukatorów oraz, ewentualnie, specjalne warunki finansowe takiej współpracy. Możliwe jest również opracowanie wspólnego projektu i wystąpienie o jego dofinansowanie do odpowiednich instytucji.Zajęcia dla osób niesprawnych mentalnie

Szczegółowe informacje na temat oferty zajęć edukacyjnych w oddziałach NMM znajdą Państwo w zakładce "Lekcje muzealne".Zajęcia dla osób niewidomych i niedowidzących


"Łodzie ludów świata" w Ośrodku Kultury Morskiej są wystawą, na której osoby niewidome i niedowidzące mogą poznawać przez dotyk świat egzotycznych wypraw.

Z czego buduje się łodzie na Wyspach Salomona? Gdzie można spotkać łodzie plecione niczym kosze? Jakie nietypowe tratwy znajdują się w Peru, a jakie pochodzą ze Sri Lanki? Zwiedzający wystawę wysłuchają niezwykłych opowieści o kulturze i zwyczajach ludów z różnych części świata.
Zajęcia dla osób niewidomych i niedowidzących
 
Spichlerze na Ołowiance są miejscem, w którym osoby mające problemy ze wzrokiem mogą dowiedzieć się, jakie działa i kule wydobyto z wraku szwedzkiego galeonu "Solen" oraz jakim sprzętem posługiwał się nurek klasyczny i płetwonurek. Zajęcia dla osób niewidomych i niedowidzących

Wystawy prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej

Narodowe Muzeum Morskie współpracuje od 2002 roku z Fundacją "Sprawni Inaczej", organizując co roku wystawy prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Wystawy prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej
Wystawy prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej

Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+