Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

THPV Bembridge

Fotografia THPV Bembridge
Rodzaj i typ statku Statek pilotowy
Rok budowy 1938
Miejsce budowy Middlesbrough (Wielka Brytania)
Miejsce postoju Szczecin
Koniec służby 2004
Wymiary długość: 46 m, szerokość: 8,23 m.

Zbudowany w ramach kontraktu numer 504 jako statek pilotowy. Zwodowano go 14 lipca 1938 r.

„Bembridge” był pierwszą jednostką dla firmy Trinity House napędzaną silnikiem diesla skonstruowanym w British Auxiliaries Ltd. w Glasgow. THPV „Bembridge” (THPV – Trinity House Pilot Vessel) służył w rejonie wyspy Wight z bazą w Cowes od 1938 r. do 1947 r.

W 1940 r. brał udział w operacji „Dynamo” - ewakuacji żołnierzy spod Dunkierki przez kanał La Manche. W 1944 r. podobnie jak wiele pływających jednostek wziął udział w lądowaniu aliantów w Normandii - operacjach znanych jako „Neptun” i „Overlord”.

W czerwcu 1972 r. został kupiony przez Cosag Marine Service i po dostosowaniu do nowej funkcji, jako statek badawczy, poszukiwał złóż ropy na Morzu Północnym. W tym czasie na powiększonym pokładzie rufowym zamontowano dużych rozmiarów wysięgnik. Jednostka brała udział w początkowej fazie badań z ramienia Forties Oilfields jako statek nawigujący oraz baza komunikacyjna.

W 2004 r. „Bembridge” został zastąpiony trałowcem HMS „Wilton” i odholowany do River Medway, gdzie planowano przebudować go na pływającą restaurację. Z końcem stycznia 2009 r. statek został kupiony przez Magemar Polska, a w lutym przeholowany do Szczecina, gdzie znajduje się obecnie.

Kwestionariusz danych zabytkowego statku do pobrania

Kwestionariusz z opisem zabytkowego statku do wypełnienia przez właściciela (opiekuna, administratora) jednostki do pobrania. Wypełniony kwestionariusz prosimy o przesłanie na adres r.domzal@nmm.pl.

Partnerzy