Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

Sołdek

Fotografia Sołdek
Rok budowy 1948
Miejsce budowy Stocznia Gdańska
Miejsce postoju Gdańsk
Koniec służby 1980
Typ silnika / ożaglowania 2 kotły, 1 maszyna parowa; 1300 KM
Wymiary długość: 87,0 m, szerokość: 12,2 m

Zbudowany w latach 1948-1949 w Stoczni Gdańskiej (Polska) na zamówienie Żeglugi Polskiej jako prototyp serii B-30; był pierwszym pełnomorskim statkiem zbudowanym w Polsce. Od 1951 roku pływał pod banderą PŻM, głownie z węglem do portów skandynawskich i Europy Zachodniej. W 1972 roku odbył tysięczny rejs. Wycofany z eksploatacji w grudniu 1980 roku, a w kwietniu 1981 roku przekazany do Centralnego Muzeum Morskiego. Po remoncie generalnym i adaptacji postawiony w 1985 roku w Gdańsku jako statek-muzeum.

Łącznie zbudowano 29 statków typu B-30, z czego pięć dla Polski, a pozostałe dla ZSRR.

Kwestionariusz danych zabytkowego statku do pobrania

Kwestionariusz z opisem zabytkowego statku do wypełnienia przez właściciela (opiekuna, administratora) jednostki do pobrania. Wypełniony kwestionariusz prosimy o przesłanie na adres r.domzal@nmm.pl.

Partnerzy