Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

Samarytanka

Fotografia Samarytanka
Rodzaj i typ statku Motorówka
Rok budowy 1930
Miejsce budowy Gdynia
Miejsce postoju Gdynia
Koniec służby 1944
Wymiary długość: 15 m, szerokość: 3,8 m, zanurzenie: 1,5 m

Zbudowana jako motorówka sanitarna o stalowym kadłubie w latach 1930-1931 w nowo założonej Stoczni Gdyńskiej S.A. w Gdyni. Uroczystość wodowania jednostki miała miejsce 17 września 1931 r. Motorówka powstała na zamówienie gdyńskiego Urzędu Morskiego, który został jej armatorem. Jednostka miała służyć jako swego rodzaju wodna „karetka pogotowia”. Zamierzano transportować nią na ląd chorych ze statków stojących na redzie gdyńskiego portu.

Budowa jednostki oraz jej wprowadzenie do eksploatacji było również mocno powiązane z poważnie nasilającą się u progu lat 30. polską emigracją zamorską przechodzącą w większości przez port w Gdyni. Motorówka miała utrzymywać niezbędną komunikację między statkami a tzw. Etapem Emigracyjnym znajdującym się na gdyńskim Grabówku, później zaś także ze szpitalem kwarantannowym wybudowanym na Babich Dołach.

„Samarytanka” weszła do służby w 1933 r. W 1944 r. została zatopiona w porcie gdyńskim podczas jednego z alianckich nalotów, a po zakończeniu wojny wydobyta. Według innej wersji w 1945 r. odnaleziono ją na jednym z portowych nabrzeży jako zdewastowany przez okupantów wrak. Odremontowana została dopiero w 1971 r., a następnie ustawiona w charakterze statku-pomnika przed gmachem zarządu ówczesnej Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni.

W lipcu 2004 r. kierownictwo Stoczni Gdynia S.A. podjęło decyzję o wykonaniu kapitalnego remontu. 16 czerwca 2005 r. odnowiony, uznawany już za zabytek, historyczny statek powrócił na swe poprzednie miejsce – przed gmach zarządu. Obecnie trwa procedura, która ma doprowadzić do przekazania zabytku dla nowo organizowanego Muzeum Emigracji w Gdyni. W 2014 r. jednostka ma stanąć w pobliżu Dworca Morskiego.

Samarytanka

Kwestionariusz danych zabytkowego statku do pobrania

Kwestionariusz z opisem zabytkowego statku do wypełnienia przez właściciela (opiekuna, administratora) jednostki do pobrania. Wypełniony kwestionariusz prosimy o przesłanie na adres r.domzal@nmm.pl.

Partnerzy