Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

ORP Odważny

Fotografia ORP Odważny
Rodzaj i typ statku Kuter torpedowy
Rok budowy 1972
Miejsce budowy Gdańsk
Miejsce postoju Skarżysko-Kamienna
Koniec służby 1986
Typ silnika / ożaglowania 4 silniki wysokoprężne M50F3 o łącznej mocy nominalnej 4000 KM
Wymiary długośc: 24,76 m, szerokość 7,79 m, zanurzenie 1,61 m

Polski kuter torpedowy projektu 664. Był drugim okrętem Marynarki Wojennej noszącym tę nazwę. Jego budowę rozpoczęto w Stoczni Północnej w Gdańsku 7 kwietnia 1972 r. 14 sierpnia 1972 r. ukończoną jednostkę przekazano MW, natomiast 15 września miało miejsce uroczyste podniesienie bandery wojennej. „Odważny” wszedł w skład 2. dywizjonu Kutrów Rakietowo-Torpedowych 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. Został skreślony ze spisu floty 31 stycznia 1986 r.

Po wycofaniu jednostkę przekazano do Muzeum Regionalnego im. gen. broni Zygmunta Berlinga w Skarżysku-Kamiennej, które w 1990 r. przemianowano na Muzeum im. Orła Białego. Okręt przyholowano najpierw do Sandomierza, skąd został przewieziony do Skarżyska. Jest tam obecnie największym obiektem na ekspozycji plenerowej.

Kwestionariusz danych zabytkowego statku do pobrania

Kwestionariusz z opisem zabytkowego statku do wypełnienia przez właściciela (opiekuna, administratora) jednostki do pobrania. Wypełniony kwestionariusz prosimy o przesłanie na adres r.domzal@nmm.pl.

Partnerzy