Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

ORP Fala

Fotografia ORP Fala
Rodzaj i typ statku Okręt patrolowy projektu 912
Rok budowy 1965
Miejsce budowy Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni
Miejsce postoju Kołobrzeg
Koniec służby 1996
Typ silnika / ożaglowania 2 silniki wysokoprężne 40DM o mocy nominalnej po 2200 KM, maksymalnej 2500 KM każdy, 2 śruby stałe
Wymiary długość: 41,35 m, szerokość: 6,1 m, zanurzenie: 1,88 m

Okręt patrolowy projektu 912 (kod NATO: "Obluze") to konstrukcja polska. ORP "Fala" to pierwsza jednostka z serii, nosiła numer burtowy "OP-301", następnie "321". Pozostałe okręty nosiły numery 322-325 i wszystkie bazowały w Kołobrzegu.

Okręt przeznaczony był do pełnienia służby dozorowej na polskich wodach terytorialnych. Do głównych zadań okrętu należało wykrywanie, śledzenie oraz niszczenie okrętów podwodnych. W tym celu wyposażony został w podkilową stację hydrolokacyjną MG-11M Tamir oraz 24 bomby głębinowe B-1. Uzbrojenie artyleryjskie to dwie morskie armaty uniwersalne AK-230 kalibru 30 mm.

ORP "Fala" początkowo przydzielony został do 6. Brygady Okrętów Wojsk Ochrony Pogranicza (WOP), od 1967 przekształconej w Morską Brygadę Okrętów Pogranicza. W ramach Brygady, okręt wchodził w skład Bałtyckiego Dywizjonu Okrętów Pogranicza. Po utworzeniu Straży Granicznej RP, w 1991 roku, wszystkie 5 okrętów proj. 912 zostało przekazane do Morskiego Oddziału Straży Granicznej, gdzie weszły w skład Bałtyckiego Dywizjonu Straży Granicznej w Kołobrzegu.

Po zakończeniu służby w roku 1996, ORP "Fala" trafił do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i zacumował przy latarni morskiej. W 2013 roku powstał Kołobrzeski Skansen Morski przy Reducie Solnej (na terenie Harcerskiego Ośrodka Morskiego ZHP, ul. Bałtycka/Szyprów). Okręt został posadowiony na nabrzeżu i jest jedną z największych atrakcji Skansenu. Aktualnie nosi oznaczenie MUZ SG 321.

Kwestionariusz danych zabytkowego statku do pobrania

Kwestionariusz z opisem zabytkowego statku do wypełnienia przez właściciela (opiekuna, administratora) jednostki do pobrania. Wypełniony kwestionariusz prosimy o przesłanie na adres r.domzal@nmm.pl.

Partnerzy