Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

Lemara

Rodzaj i typ statku barka
Rok budowy 1937
Miejsce budowy Stoczna i Warsztaty Mechaniczne bydgoskiego Lloyda S.A. w Bydgoszczy
Miejsce postoju Bydgoszcz
Poprzednie nazwy Ż-3007
Koniec służby 1982
Wymiary długość: 43 m, szerokość: 4,87 m, wysokość: 2,08 m, zanurzenie: 1,88 m, nośność: 282 t

"Lemara" była barką towarową o konstrukcji stalowej, bez napędu, typu "Gross Finow-Masskahn", czyli tzw. "finówka duża". Kadłub wykonano metodą nitowaną. Została zbudowana w 1937 roku w Stoczni i Warsztatach Mechanicznych Bydgoskiego Lloyda S.A. w Bydgoszczy. Jej właścicielem był Adolf Schmidt. W 1940 roku przejęli ją Niemcy. Po II wojnie światowej trafiła w ręce Rosjan, by wrócić potem do Polski. W 1951 roku barka przeszła w ręce państwa i została przemianowana na "Ż-3007".

18 marca 1982 roku zakończyła służbę i stała się "hotelem" dla załóg dźwigu wydobywającego kruszywo w okolicach Białej Góry i Tczewa. Potem trafiła do Szczecina, jako pływające biuro Ekspozytury Żeglugi Bydgoskiej. W styczniu 2006 roku barka została przeholowana do Czarnkowa. Groziła jej kasacja. Dzięki Fundacji "Kanał Bydgoski" i Żegludze Bydgoskiej, Rada Miasta Bydgoszczy w 2009 roku zdecydowała o zakupie barki. Otrzymała ona swoje dawne imię "Lemara" i została wyremontowana. Od czerwca 2014 r. opiekuje się nią Miejskie Centrum Kultury. W wyremontowanych ładowniach i w odkrytej części barki odbywają się m.in. koncerty, lekcje na wodzie i spotkania rodzin szyperskich.

Kwestionariusz danych zabytkowego statku do pobrania

Kwestionariusz z opisem zabytkowego statku do wypełnienia przez właściciela (opiekuna, administratora) jednostki do pobrania. Wypełniony kwestionariusz prosimy o przesłanie na adres r.domzal@nmm.pl.

Partnerzy