Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

Alrina

Rodzaj i typ statku Barka
Rok budowy 1889
Miejsce budowy Holandia
Miejsce postoju Kraków
Poprzednie nazwy M.V. "Armand"
Koniec służby 2009
Wymiary długość: 53,20 m, szerokości 8,2 m

Zbudowana w stoczni J.&K. Smit te Alblassardam w 1889 r., jako stalowy dwumasztowiec z czterema ładowniami o całkowitej ładowności 503 t. Została sprzedana w 1939 r. przez następne pokolenie właścicieli - Johanna Marria van der Wielena i Sibillię Anthonettę van der Wielen. Kupił ją Johannes Cernelis Teunis Gerrit Hompus.

W kwietniu 1948 r. jednostkę przebudowano na barkę motorową, wyposażając ją w czterotaktowy silnik diesla MAN. Siedem lat później główny silnik został zastąpiony przez ośmiocylindrowy silnik DEUTZ.

Barka cumowała m.in. w Rotterdamie. W 1970 r. barka - od tego momentu znana jako „Alrina ” - została kupiona przez Alberta Korstena. Po przebudowie w 1971 r. mogła przewozić do 515 ton ładunku przeznaczenia ogólnego, włączając w to pasze, nawozy, drewno i węgiel.

W 2003 r. barkę kupiło przedsiębiorstwo Pathways Spirit In Business. Barka rozpoczęła pierwszą w historii Polski, niemal roczną podróż drogą śródlądową z Rotterdamu do Krakowa. Po generalnym remoncie oraz starannej renowacji, przeprowadzonej przez polskich artystów i rzemieślników, we wrześniu 2009 r. barka dostała pozwolenie na użytkowanie.

Kwestionariusz danych zabytkowego statku do pobrania

Kwestionariusz z opisem zabytkowego statku do wypełnienia przez właściciela (opiekuna, administratora) jednostki do pobrania. Wypełniony kwestionariusz prosimy o przesłanie na adres r.domzal@nmm.pl.

Partnerzy