Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Pink Weiss: piersi są najważniejsze!

04.10.2019 |

Wyślij wiadomość |


Nereida, ok. 1935, Wojciech Weiss

Październik od wielu lat uznawany jest na całym świecie za Miesiąc Świadomości Raka Piersi (Breast Cancer Awareness Month). Razem z Nereidą z obrazu Wojciecha Weissa przypominamy, że najważniejsze jest zdrowie, a regularne badania piersi mogą uratować życie.


Wojciech Weiss uwielbiał kobiety i pięknie je malował. Jego Nereida – jedna z bohaterek nowej wystawy czasowej ma uważne, zmysłowe spojrzenie, żółtą spódniczkę i niebieskie korale na szyi. Opis obrazu sugeruje, że uwagę widza przyciągać ma intensywna kolorystyka dzieła oraz zarys morza w tle. Jednak tym, co wzbudza prawdziwe zainteresowanie jest piękny biust dziewczyny.


W związku z "Różowym październikiem" rozpoczynamy akcję: "PinkWeiss". W sobotę, w oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, w którym będzie miała miejsca akcja, pierwszych trzydzieści pań, dostanie w prezencie notes z wizerunkiem kobiety.

Akcję rozpoczynamy 5 października 2019 roku, od Spichlerzy na Ołowiance, gdzie w Galerii Morskiej mieści się wystawa "Dwa morza Wojciecha Weissa" i czeka na zwiedzających piękna Nereida.


Terminy akcji "PinkWeiss" w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku:

  • Spichlerze na Ołowiance (Gdańsk) - 5 października 2019
  • Ośrodek Kultury Morskiej (Gdańsk) - 12 października 2019
  • Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków (Tczew) - 19 i 20 października 2019
  • statek muzeum "Dar Pomorza" (Gdynia) - 26 października 2019
  • Muzeum Rybołówstwa (Hel) – 26 października 2019

Mamy nadzieję, że każda z obdarowanych notesem pań nie tyko zawita na wystawę "Dwa morza Wojciecha Weissa", ale też będzie pamiętała o regularnej kontroli piersi.


Wystawa "Dwa morza Wojciecha Weissa" w Narodowym Muzeum Morskim prezentuje kolekcję prac marynistycznych artysty nabytych od Jego rodziny, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury.


Październik Miesiącem Świadomości Raka Piersi, Dwa morza Wojciecha Weissa, Nereida, ok. 1935, Wojciech Weiss


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Partnerzy