Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Wi̱e̱dereröffnung am 30. Mai das Krantor, das Fishfangmuseum, das Weichselmuseum, das Zentrum zur Restaurierung von Bootswracksdas und das Museum des Frischen Haffs

Ten wpis jest archiwalny.

"Odkryj zakryte!". Warsztaty archeologiczne w CKWS

05.09.2019 |

Wyślij wiadomość |


"Odkryj zakryte!". Warsztaty archeologiczne w CKWS

Co łączy archeologa podwodnego z watą cukrową? Jak prezentuje okręt "Wicher" w trójwymiarze? Czy można zeskanować mieszkańca Tczewa i czym podlewa się zabytki? Na wszystkie pytania odpowiemy podczas warsztatów archeologicznych 14 września 2019 roku w Centrum Konserwacji Wraków Statków.

Rodzinny piknik archeologiczny pt. "Odkryj zakryte!", odbędzie się w ramach 27 Europejskich Dni Dziedzictwa, wspólnej inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej. Projekt EDD to najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu, w którym zaangażowane instytucje kultury promują historię i zabytki ważnych miejsc.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku po raz kolejny bierze udział w wydarzeniu. - Tym razem mieszkańcom Tczewa, miasta, gdzie znajdują się dwa oddziały NMM, przybliżymy tajemnice pracy archeologa podwodnego oraz konserwatora zabytków: dwóch ważnych dla naszej instytucji profesji – mówi Maria Jaroszewska z Działu Edukacji NMM. – Każdy z gości będzie mógł sprawdzić jak w rzeczywistości wygląda poszukiwanie zabytków pod wodą i na klasycznych wykopaliskach, digitalizowanie eksponatów oraz ich konserwacja. Wszystkich chętnych zapraszamy do przymierzenia stroju nurka, skręcenia lin na prawdziwym torze powroźniczym, najodważniejszych do zeskanowania własnej osoby w formacie 3D.

Podczas pikniku naukowego zaprezentujemy też cyfrowy wrak ORP "Wicher" – okrętu, który od września 1939 roku, zbombardowany przez Niemców, spoczywa na dnie Bałtyku oraz pochodzące z niego zabytki. - To prawdziwa gratka np. dla pasjonatów historii II wojny światowej. Tak bliskie spotkania z zabytkiem są w rzeczywistości muzealnej niemożliwe - mówi Marcin Westphal, zastępca dyrektora ds. merytorycznych NMM – Podczas pikników naukowych staramy się naszym gościom przybliżyć historię, opowiadając ją zabytkami – świadkami wydarzeń sprzed lat.

14 września 2019 roku, w ramach pikniku archeologicznego odbędzie się także zwiedzanie CKWS z przewodnikiem. Najmłodsi zwiedzający będą mogli wykonać rysunki naskalne oraz gliniane ozdoby, a każdy z gości dostanie pamiątkową przypinkę i "morską" watę cukrową. Partnerem naszych warsztatów w tczewskim CKWS jest Faktoria z Pruszcza Gdańskiego, a patronem medialnym wydarzenia Radio Tczew.


Odkryj zakryte


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+