Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

"Dar Pomorza" i CKWS rozbłysną w szczytnym celu

20.11.2020 |

Wyślij wiadomość |


Podświetlony Dar Pomorza w Gdyni

22 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości o Zespole Delecji 22q11, który jest jedną z najczęstszych i jednocześnie najmniej znanych wad genetycznych. Od tego dnia przez tydzień "Dar Pomorza" w Gdyni oraz tczewskie Centrum Konserwacji Wraków Statków – wraz z wieloma budynkami na świecie – zabłysną czerwonym światłem, w celu budowania świadomości o tej chorobie.

W Polsce corocznie rodzi się średnio 380 dzieci cierpiących na Zespół Delecji 22q11, który jest chorobą genetyczną powodującą szereg wad i zaburzeń rozwojowych mogących dotyczyć każdego układu lub narządu. Osoby z Zespołem Delecji 22q11 wymagają wielospecjalistycznej i skoordynowanej opieki lekarzy z różnych dziedzin m.in.: genetyki, kardiologii, kardiochirurgii, immunologii, endokrynologii, otolaryngologii, okulistyki, neurologii czy psychiatrii. Niezwykle ważna jest wczesna diagnoza choroby, pozwalająca na rozpoczęcie leczenia i terapii, które zwiększają szanse na usamodzielnienie się oraz poprawiają komfort życia osób z 22q11.

W ostatnich latach inicjatywa podświetlania na czerwono budynków w dniu 22 listopada, wzbudza coraz większe zainteresowanie w Europie i na świecie. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku z chęcią dołączyło do tego wydarzenia organizowanego przez Stowarzyszenie 22q11 Polska. W naszym kraju odbywa się ono po raz pierwszy. W dniach od 22 do 29 listopada 2020 roku "Dar Pomorza" i Centrum Konserwacji Wraków Statków zostaną podświetlone na czerwono. Przy czym Biała Fregata będzie oświetlona od zachodu słońca do godziny 22:00, a nasz tczewski oddział od 16:00 do 21:55. Oba obiekty w czerwonej poświacie będą prezentowały się niezwykle widowiskowo.


Partnerzy