Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Centrum Konserwacji Wraków Statków – po roku

12.11.2015 |

Wyślij wiadomość |


Centrum Konserwacji Wraków Statków – po roku

Rok temu, 24 listopada wmurowany został kamień węgielny pod nową inwestycję – Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie. Otwarcie nowego obiektu jest planowane na wiosnę 2016 roku, a obecnie trwają ostanie prace wykończeniowe i zagospodarowania terenu wokół budynku Centrum.

Autorem projektu budynku oraz aranżacji wnętrz jest pracownia FORMA Architekci. Wykonawcą inwestycji - firma Skanska. Forma budynku jest nowoczesna, bardzo prosta i nawiązująca do charakteru obiektu, a jednocześnie doskonale wpisuje się w otoczenie i tworzy kompatybilną całość z sąsiadującym z Centrum, Muzeum Wisły.

Nowoczesnym na skalę krajową rozwiązaniem jest zastosowanie w budynku systemu wciągników, które służyć będą do prezentowania eksponatów, zgromadzonych w sali ekspozycyjnej. Kolejną innowacją jest zastosowanie systemu paneli ogniw fotowoltaicznych na dachu budynku, generujących zasilanie obiektu.

Wewnątrz budynku przygotowywane jest wyposażenie Sali studyjnej, w której prezentowane będą m.in. trzy historyczne jachty: "Dal", "Opty" i "Kumka IV" oraz części konstrukcyjne zabytkowych statków. Druga przestrzeń Magazynu Studyjnego – Antresola – wyposażona będzie w przeszklone regały przesuwne, w których eksponowane będą muzealia o małych rozmiarach. W Pracowni Konserwacji, oprócz prac badawczo- konserwatorskich, planowane są działania związane z digitalizacją. Finalizowany jest również plan działań edukacyjnych, które będą prowadzone wspólnie w Centrum Konserwacji oraz w Muzeum Wisły.


Projekt "Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie" realizowany jest w ramach Programu "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego", a wsparcia udzielono z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych. Całkowity koszt projektu wynosi 22 mln zł. Zadanie jest realizowane w partnerstwie polsko - norweskim z Norweskim Muzeum Morskim w Oslo oraz z Muzeum Historii Kultury w Oslo.Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+