Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

Zawisza Czarny (W-4)

Nr EPSA F32.2
Szerokość geograficzna 54º 40’ 25’’ N
Długość geograficzna 18º 33’ 46’’ E
Wiek budowy XX
Materiał drewno
Status prawny chroniony
Władze www.umgdy.gov.pl

Drewniany trzymasztowy szkuner gaflowy szwedzkiej produkcji, zbudowany w 1901 roku jako "Petrea" stoczni w I.E. Holma, A.K. Gustafssonsa w Raa w Szwecji.

"Zawisza Czarny" był pierwszym dużym jachtem morskim należącym do Związku Harcerstwa Polskiego. Żaglowiec został zakupiony w Danii w 1934 roku, w całości ze składek społecznych. Głównym inicjatorem zakupu "Zawiszy" był Witold Bublewski - kierownik Harcerskich Drużyn Żeglarskich, a stanowisko komendanta pełnił aż do wojny gen. Mariusz Zaruski.

"Zawisza" został wyremontowany i przerobiony na statek szkolny systemem gospodarczym, prawie w całości przez harcerzy i studentów, którzy pływali na nim do czasu wybuchu II wojny światowej. W czasie wojny żaglowiec był używany przez Niemców pod nazwą. "Schwarzer Husar". W 1943 roku został przez nich w końcu porzucony i niszczał.

Po odnalezieniu jednostki po wojnie, "Zawiszę Czarnego" sprowadzono Gdyni. Statek nie nadawał się już do remontu i w 1949 r. został odholowany i zatopiony na wodach Zatoki Puckiej.

Znajdź wrak

Wyszukiwanie zaawansowane
Głębokość [m]

Wiek budowy
Materiał


Status prawny

Partnerzy