Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

West A

Fotografia West A
Nr EPSA F53.18
Szerokość geograficzna 54º 24’ 31’’ N
Długość geograficzna 18º 40’ 42’’ E
Wiek budowy XVIII
Materiał drewno
Status prawny chroniony
Władze http://www.umgdy.gov.pl/

W trakcie pierwszych oględzin w 2010 roku stwierdzono, że na dnie na głębokości 5,25 m zalega duży fragment żaglowca z przełomu XVIII/XIXw. Jego wymiary to: 23,2 m (długość) i 4,6 m (szerokość). W trakcie prac w 2011 roku okazało się, że połowa konstrukcji jest zasypana osadami dennymi i w efekcie zadokumentowany został tylko odcinek konstrukcji na długości 12,5 m - reszta znajduje się pod kilkudziesięciocentymetrową warstwą piasku.

Zadokumentowane elementy konstrukcyjne to fragment burty dużego żaglowca. Konstrukcja składa się z gęsto umieszczonych 41 elementów usztywnienia poprzecznego, z pasów szalunku wewnętrznego o grubości 4-5 cm i znajdującego się pod wręgami poszycia zewnętrznego ułożonego na styk z klepek o grubości 7 cm. Wręgi mają grubość 20-22 cm i szerokość 15-20 cm. Wszystkie elementy wykonane są z sosny i łączone drewnianymi kołkami oraz metalowymi bolcami.

Znajdź wrak

Wyszukiwanie zaawansowane
Głębokość [m]

Wiek budowy
Materiał


Status prawny

Partnerzy