Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

Pozostałości dennej części płaskodennej jednostki

Nr EPSA F42.1
Szerokość geograficzna 54º 30’ 43’’ N
Długość geograficzna 18º 33’ 37’’ E
Wiek budowy XIX
Materiał drewno
Status prawny chroniony
Władze www.umgdy.gov.pl

Na dnie spoczywają pozostałości najprawdopodobniej dennej części płaskodennej jednostki. Inną możliwością jest, że natrafiono na fragment burty. Płaskie dno wykonano z sosnowych klepek. Usztywnienie poprzeczne tworzyły sosnowe pary denników. Elementy mocujące denniki z poszyciem były drewniane. Drewniana konstrukcja jest przysypana piaskiem a bezpośrednio na niej zalegają 22 kamienie o średnicy przekraczającej 50 cm.

Datowanie dwóch prób, które pobrano do badań dendrochronologicznych z poszycia i dennika, zakończyło się niepowodzeniem. Wykonano więc dodatkowo badania 14C, które dały jednak datowanie o znacznej rozpiętości czasowej 1490-1960 r. n.e. W przypadku gdybyśmy mieli do czynienia z lichtugą to wiek jednostki można szacować na podstawie metody uszczelnienia płaskiego dna za pomocą wciskanego targanu na 2. połowę XIX – XX wiek.

Znajdź wrak

Wyszukiwanie zaawansowane
Głębokość [m]

Wiek budowy
Materiał


Status prawny

Partnerzy