Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

Drewniak

Nr EPSA F34.2
Szerokość geograficzna 54º 37’ 59’’ N
Długość geograficzna 18º 48’ 57’’ E
Wiek budowy XVI
Materiał drewno
Status prawny chroniony
Władze www.umgdy.gov.pl

Pozostałości drewnianego statku żaglowego, prawdopodobnie okrętu z przełomu XVI/XVII wieku, znajdującego się w odległości 200 metrów od plaży na Helu, na wysokości Góry Szwedów, na głębokości 5 metrów.

Na obiekt składają się pozostałości drewnianej konstrukcji w postaci stępki, wieloelementowej nadstępki ze wzmocnieniami bocznymi i z gniazdem masztu, denników, poszycia zewnętrznego i szalunku wewnętrznego. Konstrukcję jednostki określa się jako mieszaną sosnowo-dębową. Elementy usztywnienia poprzecznego, jak denniki, wykonane są z dębiny, łączone z klepkami za pomocą sosnowych kołków. Na konstrukcji zalegają kamienie balastowe i niewielkie ilości ceramiki. Długość obiektu szacuje się na 23 m, a szerokość 11 m (włączając w to obszar zalegania kamieni balastowych). Drewno użyte do budowy jednostki pochodzi ze Szwecji.

Znajdź wrak

Wyszukiwanie zaawansowane
Głębokość [m]

Wiek budowy
Materiał


Status prawny

Partnerzy