Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Wrak XVI wiecznego żaglowca z okolic Helu

26.09.2006 |

Wyślij wiadomość |


Wrak XVI wiecznego żaglowca z okolic Helu

Dział Badań Podwodnych Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku prowadził we wrześniu 2002 badania na nowo odkrytym wraku w pobliżu Góry Szwedów na Półwyspie Helskim.

Podczas czterech tygodni prac odsłonięto spod kamieni balastowych znaczną część konstrukcji: stępkę, wręgi, klepki poszycia oraz nadstępkę wraz z gniazdem masztu i jego wzmocnieniami. Wykonano także dokumentację rysunkową i fotograficzną oraz pobrano próby do analizy dendrochronologicznej. Uzyskano, także niewielką ilość zabytków, głównie ceramiki.

Cały artykuł do ściągnięcia w formacie PDF
Tomasz Bednarz: Wrak XVI wiecznego żaglowca z okolic Helu

 


Partnerzy