Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Archeologia morska w Polsce stan obecny i perspektywy

22.09.2006 |

Wyślij wiadomość |


Archeologia morska w Polsce stan obecny i perspektywy

Archeologia morska kojarzy się wciąż przeciętnemu czytelnikowi ze skarbami mórz południowych, a nie badaniami prowadzonymi na Bałtyku. Historia badań bałtyckich obfituje jednak w niezwykle ciekawe znaleziska. Ze względu na niskie zasolenie i niewielką temperaturę wody tego morza zapewniają doskonałe warunki sprzyjające zachowaniu materiałów organicznych, a zwłaszcza drewna, które w większości mórz narażone jest na atak żarłocznego ślimaka toredo navalis. Dzięki tym warunkom na Bałtyku wciąż można napotkać wraki, których kadłub nie uległ większym zniszczeniom. Jednym z bardziej znanych odkryć było odnalezienie królewskiego okrętu Vasa zalegającego w porcie w Sztokholmie. Okręt ten zatonął w 1628 roku tuż po wodowaniu. Odnaleziony w 1956 przez szwedzkiego inżyniera A. Franzena został wydobyty w całości w 1961 roku. Po wieloletniej konserwacji i pracach restauratorskich wystawiany obecnie w muzeum w Sztokholmie stanowi niewątpliwie jedną z największych atrakcji tego miasta.

Cały artykuł do ściągnięcia w formacie PDF
Iwona Pomian: Archeologia morska w Polsce stan obecny i perspektywy


Partnerzy