• Oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w dniu 30.03.2024 r. będą czynne w godzinach 10:00-13:00. Muzeum Zalewu Wiślanego będzie w tym dniu zamknięte. W dniach 31.03-1.04.2024 r. (Wielkanoc) wszystkie oddziały NMM będą zamknięte
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 12 maja 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Waldemar Ossowski dyrektorem MHMG

Już w liceum wiedział, że będzie archeologiem podwodnym, od trzydziestu lat nurkuje, a o łodziach jednopiennych wie wszystko. Dr hab. Waldemar Ossowski, wieloletni pracownik Narodowego Muzeum Morskiego został nowym dyrektorem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Waldemar Ossowski urodził się w Gdańsku i jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego. W 1994 roku ukończył studia na Wydziale Archeologii Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i w tym samym roku rozpoczął pracę w Dziale Badań Podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego. W 2000 roku Waldemar Ossowski obronił pracę doktorską pt. „Studia nad łodziami jednopiennymi z obszaru Polski”.

W pracy zawodowej dr Ossowski zajmuje się przede wszystkim badaniami łodzi i statków zarówno w polskich obszarach morskich jak i na śródlądziu. Jest autorem blisko stu publikacji naukowych i artykułów, a także trzech monografii poświęconych łodziom jednopiennym oraz statkom rzecznym. Jako profesor wizytujący prowadzi wykłady dla studentów w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Uniwersytecie Gdańskim w Instytucie Archeologii i Etnologii.

Kierował badaniami podwodnymi angielskiego wraka „General Carleton”, który zatonął w 1785 roku niedaleko Dębek i jest redaktorem oraz współautorem monografii, w której przedstawiono wyniki badań na temat statku. W ostatnich latach dr Ossowski zajmował się nowoodkrytymi obiektami archeologicznymi w rejonie portu gdańskiego, w Martwej Wiśle oraz studiami nad pozostałości średniowiecznego statku tzw. Miedziowca. Prace nad Miedziowcem uwieńczyło wydanie w 2014 roku dwujęzycznej, obszernej pracy zbiorowej, która jest całościową publikacją wyników badań archeologicznych nad wrakiem średniowiecznego statku. „Miedziowiec – wrak średniowiecznego statku i jego ładunek”, pod redakcją Waldemara Ossowskiego, otrzymał „Sybillę” – najwyższą formę uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. Waldemar Ossowski był również sekretarzem tegorocznej konferencji archeologów morskich i podwodnych „Łodzie i statki w archeologii” (International Symposium on Boat and Ship Archaeology – ISBSA), zorganizowaną przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

W nowym miejscu pracy życzymy Panu Dyrektorowi wielu sukcesów i pomyślnego realizowania wszystkich planów zawodowych.

Dyrekcja i Pracownicy NMM