• Oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w dniu 30.03.2024 r. będą czynne w godzinach 10:00-13:00. Muzeum Zalewu Wiślanego będzie w tym dniu zamknięte. W dniach 31.03-1.04.2024 r. (Wielkanoc) wszystkie oddziały NMM będą zamknięte
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 12 maja 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Niezwykłe znalezisko archeologów

Od dziś Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku jest częścią legendy o niezwykłej wodzie mineralnej z Selters. Naszym archeologom, podczas prac badawczych na wraku statku F 53-31 na Zatoce Gdańskiej, udało się wydobyć świetnie zachowany, zakorkowany kamionkowy baniak. Okazało się, że jest to około dwustuletnia butelka na wodę mineralną z Selters z niemieckiej miejscowości Limburg-Weilburg w Hesji.

– Butelka pochodzi z 1806-1830 roku i została wydobyta podczas prac na wraku F-53-31, czyli tzw. „głaziku”. – mówi Tomasz Bednarz, archeolog z Narodowego Muzeum Morskiego – Oprócz butelki udało nam się pozyskać kawałki ceramiki, miseczkę, kilka fragmentów naczyń. Oprócz tego mamy sporo kamieni, a nawet głazów (stąd robocza nazwa wraku) oraz pawęż rufową, czyli fragment zakończenia statku w części nadwodnej. Kamionkowa butelka, ze względu na stan zachowania i historię, która się z nią wiąże, jest jak na razie, najcenniejszym znaleziskiem – dodaje Tomasz Bednarz.

Woda Selters jest jedną z najstarszych wód, wydobywanych w Europie. Jej źródła odkryto około roku 1000, na północnych stokach gór Taunus. Przez wieki woda Selters trafiała na stoły możnych tego świata, a jej właściwości obrosły legendą: ponoć kilka łyków „płynnego skarbu” dawało siłę i zdrowie. Niestety źródła wody mineralnej wyschły na początku XIX wieku, a charakterystyczne kamionkowe butelki stały się towarem reglamentowanym. W 1896 roku grupa entuzjastów z miejscowości Selters zorganizowała poszukiwania źródeł legendarnej wody. Po wielu odwiertach z jednego z otworów poniżej zamku Laneburg, trysnęła fontanna krystalicznie czystej strugi. Pierwsza studnia z wodą mineralną z Selters została nazwana „Selters-Sprudel-Augusta-Victoria” po żonie ostatniego niemieckiego cesarza, a kamionkowe butelki zaczęły być dystrybuowane na cały świat. Od Sankt Petersburga do Nowego Jorku i od Londynu do Florencji, Selters stał się synonimem najlepszej wody mineralnej. Nawet dzisiaj woda mineralna jest często po prostu znana jako „Seltz Suyu” w języku tureckim, „Selterskaja” w języku rosyjskim i „Agua de Seltz” po portugalsku.

Dziś „Selters” jest sprzedawany jako produkt luksusowy na całym świecie. Kamionkową butelkę zastąpiło szkło, ale ponoć właściwości wody są te same jak sprzed tysiąca lat. – Nie odkorkowaliśmy butelki, nie wiemy co na pewno zawiera butelka i jak smakuje woda sprzed 200 lat – mówi Tomasz Bednarz – Cieszymy się, że zyskaliśmy cenny eksponat do zbiorów Muzeum.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.