Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - zamknięcie naszych oddziałów

Uprzejmie informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa z dniem 19 października 2020 roku, do odwołania, zostają zamknięte dla zwiedzających wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego, za wyjątkiem Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich.

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

"Miedziowiec"

20.02.2015 |

Wyślij wiadomość |


Miedziowiec

Przedstawiamy najnowszą publikację Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku: "Miedziowiec – wrak średniowiecznego statku i jego ładunek". Dedykowana pionierom archeologii morskiej w Polsce, rzetelnie opracowana i pięknie wydana pozycja, stanowi kompendium wiedzy o jednym z największych odkryć archeologii podwodnej w Polsce.

"Miedziowiec" to dwujęzyczna (angielsko-polska) praca zbiorowa pod red. dr hab. Waldemara Ossowskiego, będąca całościową publikacją wyników badań archeologicznych wraka średniowiecznego statku zwanego Miedziowcem, wydobytego w latach 1975/76 z dna Zatoki Gdańskiej (rejon redy portu gdańskiego).

Bogaty zestaw towarów wchodzących w skład ładunku statku oraz znakomity stan, w jakim zachowały się po sześćsetletnim przebywaniu na dnie morskim, pozwalają zaliczyć Miedziowca do najciekawszych odkryć w tej grupie znalezisk w skali europejskiej. Po zakończeniu zabiegów konserwatorskich oraz realizacji projektów badawczych zmierzających do wykonania pełnej analizy wszystkich wydobytych zabytków możliwe było wydanie całościowego, końcowego opracowania tego wyjątkowego odkrycia.

Wśród autorów "Miedziowca" znajdują się pracownicy merytoryczni Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz zaproszeni badacze z ośrodków akademickich i placówek muzealnych. Dokładnie opisane zostały badania wykopaliskowe i konserwacja obiektu, rekonstrukcja kadłuba oraz ładunek Miedziowca. Znaczącą część publikacji stanowią opracowania związane z wyposażeniem statku i rzeczami osobistymi jego załogi.

"Miedziowiec" to drugi tom z serii wydawniczej Badania Archeologiczne Narodowego Muzeum Morskiego. Szesnaście szczegółowych opracowań, które wchodzą w skład publikacji mają umożliwić udostępnienie unikatowej kolekcji zabytków pozyskanych z wraka, dorobku naukowego polskich badaczy oraz instytucji w zakresie archeologicznych badań podwodnych na Bałtyku oraz studiów nad historią handlu morskiego w XV wieku. Autorzy rozdziałów w niniejszej książce reprezentują różne specjalizacje, dzięki czemu cała praca stanowi pełną monografię wraku.

Książka "Miedziowiec – wrak średniowiecznego statku i jego ładunek" jest do kupienia w sklepie muzealnym.


Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


     

Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+