Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

Spichlerze, "Sołdek" i Ośrodek Kultury Morskiej już otwarte!

Po dwumiesięcznej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa COVID-19, zapraszamy do zwiedzania Spichlerzy, "Sołdka" i Ośrodka Kultury Morskiej (bez sali interaktywnej) w Gdańsku. Prom "Motława" nie kursuje.
Jednocześnie informujemy, że pozostałe oddziały naszego muzeum będą otwierane dla zwiedzających w najbliższym czasie.

Ten wpis jest archiwalny.

Gin w butelce

16.09.2014 |

Wyślij wiadomość |


Gin w butelce

Na początku września laboratorium J.S. Hamilton z Gdyni, zaprezentowało ostateczne wyniki analiz zawartości butelki z napisem Selters, która została wydobyta przez archeologów NMM podczas prac badawczych na wraku F53.31, zwanym potocznie "Głazikiem".

Pierwotnie podejrzewano, iż kamionkowe naczynie służyło do przechowywania wody sodowej, produkowanej od 1898 (wzmianki o źródle sięgają roku 1000) w okolicach miejscowości Selters w Niemczech. Sugerował to wytłoczony na niej napis oraz szacowany wiek butelki.

Po przeprowadzonych analizach oraz obliczeniach, specjaliści z J.S. Hamilton stwierdzili, że w butelce przechowywano gin genever. Genever to tradycyjny trunek z Holandii i Flandrii produkowany z melasy oraz szyszkojagód jałowca pospolitego. Gin, który znajdował się w butelce, odnalezionej na "Głaziku", uległ rozwodnieniu z powodu nieszczelnego korka. Ekspert laboratorium, dr Stanisław Kmieciak zaznacza że nadzwyczajna czystość badanego alkoholu wykluczyła np. whisky czy wódkę. Na dodatek w płynie odnaleziono śladowe ilości związków owoców jałowca. W oparciu o te dane możliwe było wysunięcie ostatecznych wniosków co do natury trunku.

Specjaliści z laboratorium J.S. Hamilton dodają, że genever wlany do butelki po wodzie mineralnej to nic niezwykłego. Alkohol, służący do celów leczniczych, tradycyjnie był sprzedawany i przechowany w kamionkowych naczyniach tego rodzaju.


Badania wraka F 53.31 i zabytków z niego pochodzących realizowane są w ramach projektu "Inwentaryzacja wraków F53.14 oraz F53.31 z Zatoki Gdańskiej", który otrzymał dofinansowanie w ramach Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


     

Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+