• Oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w dniu 30.03.2024 r. będą czynne w godzinach 10:00-13:00. Muzeum Zalewu Wiślanego będzie w tym dniu zamknięte. W dniach 31.03-1.04.2024 r. (Wielkanoc) wszystkie oddziały NMM będą zamknięte
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 12 maja 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Żaglowce Chorenia na 88. rocznicę

W piątek 13 lipca 2018 roku, dokładnie w 88. rocznicę podniesienia bandery na żaglowcu „Dar Pomorza”, otwarto wystawę poświęconą działalności i dorobkowi zawodowemu najbardziej znanego w Polsce i w świecie projektanta żaglowców Zygmunta Chorenia, pt. „Żaglowce Zygmunta Chorenia”.

Na siedemnastu planszach przedstawiono drogę zawodową bohatera wystawy oraz wizerunki większości statków, które Zygmunt Choreń zaprojektował, bądź w projektowaniu których miał udział. Dziełem projektanta i jego zespołów są m.in. Pogoria, Iskra, Oceania, Dar Młodzieży oraz seria pięciu dużych żaglowców typu B-810. Zygmunt Choreń projektował także żaglowce pasażerskie jak Gwarek (który ostatecznie wszedł do eksploatacji jako Royal Clipper – obecnie największy statek żaglowy świata) czy Flying Clipper (budowany obecnie w Chorwacji; po ukończeniu będzie największym żaglowcem na świecie). Wśród „statków Chorenia” są też zwykłe statki towarowe i jednostki specjalne, m.in. ratownicze, zwalczania rozlewów olejowych, kutry rybackie, itp.

Otwierając wystawę na „Darze Pomorza”, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dr inż. Jerzy Litwin, podkreślił, że kraj nasz może poszczycić się ogromnym doświadczeniem w projektowaniu oraz budowie żaglowców, a duża w tym zasługa właśnie Zygmunta Chorenia. – Witając tu dzisiaj wszystkich Państwa na pokładzie tego statku możemy z dumą powiedzieć, że dorobek Zygmunta Chorenia, prezentowany na tej niezbyt dużej powierzchni przedstawia się jednak imponująco. Możemy być dumni, że jest wśród nas tak wspaniała osoba, projektant i konstruktor – dodał dyrektor Litwin.

Zygmunt Choreń przedstawił swoją drogę z Podlasia do Stoczni Gdańskiej. Głos zabierali też zaproszeni goście, a wśród nich kapitanowie, którzy pływali na jego statkach. Profesor Daniel Duda obdarował dyrektora NMM, dra inż. Jerzego Litwina oraz inżyniera Zygmunta Chorenia okolicznościowymi medalami.

Tego samego dnia, o godz. 18.00 na Darze Pomorza odbyło się upamiętnienie 88. rocznicy podniesienia polskiej bandery. Głównym punktem wydarzenia była uroczysta msza, którą odprawił Duszpasterz Ludzi Morza ks. Edward Pracz.

„Żaglowce Zygmunta Chorenia” – wystawę na „Darze Pomorza” można zwiedzać do 19 sierpnia 2018 roku.