• Oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w dniu 30.03.2024 r. będą czynne w godzinach 10:00-13:00. Muzeum Zalewu Wiślanego będzie w tym dniu zamknięte. W dniach 31.03-1.04.2024 r. (Wielkanoc) wszystkie oddziały NMM będą zamknięte
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 12 maja 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Wystawa o Wiśle w Senacie

11 lipca 2019 roku w Senacie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Potencjał rzeki Wisły w kontekście gospodarczym, społecznym i środowiskowym”. Wystawa, zorganizowana z inicjatywy senatora Antoniego Szymańskiego, została przygotowana przez Morski Port Gdańsk we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.

„Wisła – królowa polskich rzek to nie tylko najdłuższa rzeka w naszym kraju, to przede wszystkim symbol polskości, narodowej tożsamości, historyczne i kulturowe dziedzictwo. Historia Polski to też historia Wisły” – mówił wicemarszałek Senatu Marek Pęk otwierając wystawę.

Na wystawie zaprezentowano projekty działań inwestycyjnych zmierzających do lepszego wykorzystania i rozwoju Wisły z zachowaniem jej walorów przyrodniczych i społecznych. Pokazano też mapy ujścia Wisły, akt zakończenia odbudowy drogi wodnej Nogatu i kanału warmijskiego z 1947 r., elementy wodowskazu odnalezione w latach 80. nad Wisłą, a także proporczyki i plakietki upamiętniające imprezy wiślane, towarzystwa kajakarskie i wioślarskie.

Na otwarciu wystawy, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podkreślił, że Wisła powinna być znowu żeglowna, a przysłużyć się temu ma studium wykonalności na rzecz rzeki Wisły, nad którym pracuje obecnie port gdański. Prezes zarządu Morskiego Portu Gdańsk Łukasz Greinke podkreślił, że najbardziej istotną kwestią jest aspekt gospodarczy, ponieważ żegluga śródlądowa stanowi najtańszą formę transportu.

– Jednym z oddziałów naszego muzeum jest Muzeum Wisły, największe w Polsce muzeum poświęcone królowej polskich rzek, którego wystawa stała jest podróżą przez wspólną historię Wisły i Polski. – mówi dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora NMM ds. merytorycznych – Cieszymy się, że Morski Port Gdańsk zaprosił naszą instytucję jako partnera merytorycznego do organizacji wystawy w Senacie RP i mamy nadzieję, że ta „wspólna podróż” będzie początkiem dalszej współpracy.