Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - zamknięcie naszych oddziałów

Uprzejmie informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa z dniem 19 października 2020 roku, do odwołania, zostają zamknięte dla zwiedzających wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego.

Ten wpis jest archiwalny.

Wystawa - Michał Leszczyński - Lester

26.02.2008 |

Wyślij wiadomość |


Wystawa - Michał Leszczyński - Lester

Michał Antoni Leszczyński, nad Atlantykiem lepiej znany jako Michael Lester, wiódł życie równie barwne i pełne kontrastów jak jego obrazy, nasycone soczystymi barwami tropików i niewiarygodnym blaskiem słońca. Był patriotą na wygnaniu, artystą i marynarzem. Jego dłonie równie zręcznie potrafiły zszyć grube płótno żagli szkunera, jak prowadzić pędzel po płótnie malarskim.

Nad Bałtykiem dał się poznać w początkach ubiegłego wieku jako wolny duch i poszukiwacz przygód, co zyskało mu legendarny przydomek "Pigieł". Później osiągnął uznanie w Europie, Anglii i w obu Amerykach, a dzięki swoim dziełom również po śmierci zyskuje coraz szersze grono wielbicieli.

Jego sylwetkę przybliża wystawa przygotowana w ramach promocji książki Kennetha J. Jonesa pt. Michał Leszczyński-Lester Marynarz i artysta, wydanej przez Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku dla uczczenia 100. rocznicy urodzin i 35. rocznicy śmierci Leszczyńskiego. Na ekspozycję składają się znajdujące się w zbiorach CMM obrazy i rysunki Leszczyńskiego, dokumenty z nim związane a także dzieła mistrzów Leszczyńskiego z Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – Józefa Mehoffera, Władysława Jarockiego i Kazimierza Sichulskiego, którzy wywarli znaczny wpływ na jego twórczość.

Wystawa powstała dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


"Michał Leszczyński-Lester Marynarz i artysta"
Spichlerze na Ołowiance 26.02.2008 - 13.04.2008


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+