Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Kompleks muzealny nad Motławą

Centrum Konserwacji Wraków Statków w dniach 22.10.2019 - 8.11.2019 roku

Uprzejmie informujemy, że w dniach 22.10.2019 - 8.11.2019 roku Centrum Konserwacji Wraków Statków będzie zamknięte dla zwiedzających.

Ten wpis jest archiwalny.

Statki żaglowe z polskich stoczni – wykład Zygmunta Chorenia

15.02.2018 |

Wyślij wiadomość |


Statki żaglowe z polskich stoczni – wykład Zygmunta Chorenia

Kiedy projektuje, zwraca przede wszystkim uwagę na to, by statek był bezpieczny, potem wygodny, a dopiero później szybki. Towarzystwo Przyjaciół Statku – Muzeum "Sołdek" oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zapraszają 27 lutego 2018 roku na wykład Zygmunta Chorenia – projektanta najpiękniejszych żaglowców.

Nie ma na świecie człowieka, który zaprojektował więcej żaglowców niż Zygmunt Choreń. "Pogoria", "Dar Młodzieży", "Mir", "Fryderyk Chopin", "Alexander von Humboldt", "Royal Clipper", czy wietnamski "Le Quy Don" to tylko niektóre jego realizacje. Z dumą opowiada, że wszystkie zaprojektowane przez niego jednostki mogą wykonać zwrot przez sztag.

Podczas spotkania w Ośrodku Kultury Morskiej Zygmunt Choreń opowie o statkach żaglowych z polskich stoczni, o swojej pracy i o tym, jak młody chłopak z Podlasia został "ojcem" żaglowców. Wykład odbędzie się 27 lutego 2018 roku o godzinie 17.00 w Ośrodku Kultury Morskiej.

Zapraszamy!


Zygmunt Choreń urodził się w 1941 roku we wsi Brzozowy Kąt na Podlasiu. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej i Leningradzkiego Instytutu Budowy Okrętów - dyplom inżyniera otrzymał w 1965 roku. W latach 1965-1968 był pracownikiem Politechniki Gdańskiej, a następnie biura konstrukcyjnego Stoczni Gdańskiej, gdzie od 1978 roku został głównym konstruktorem żaglowców. Jest też kapitanem jachtowym. W latach 1973–1974 jako członek załogi jachtu "Otago" brał udział w pierwszych wokółziemskich regatach Whitbread. Należy do Bractwa Kaphornowców, elitarnego stowarzyszenia kilkuset Polaków, którzy opłynęli przylądek Horn. Od 1992 roku prowadzi w Gdańsku biuro projektowania statków "Choren Design and Consulting".Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+