Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

"Statek z plakatu" - niezwykła wystawa i festyn jak z przeszłości

18.06.2019 |

Wyślij wiadomość |


"Statek z plakatu" - niezwykła wystawa i festyn jak z przeszłości

28 czerwca 2019 roku zapraszamy do Muzeum Rybołówstwa w Helu na wystawę plakatów reklamowych z czasów PRL, promujących przedsiębiorstwa żeglugowe oraz wydarzenia kulturalne i sportowe poświęcone morzu i żegludze. Wernisaż wystawy będzie połączony z piknikiem muzealnym, utrzymanym w klimacie lat 70-tych ubiegłego wieku.

Polska Szkoła Plakatu to niezwykle ważne zjawisko w sztuce XX wieku. Choć pod względem stylistyki twórcy tej szkoły reprezentowali różne sympatie, cechami wspólnymi szkoły były synteza intelektualna i skrót estetyczny. Plakaty tej epoki cechuje charakterystyczna paleta barw, wyraziste kontury i uproszczone formy. Projekty z lat 60-tych i 70-tych emanują poczuciem humoru i lekkością. Ich ponadczasowa uniwersalna forma, która przemawia także do współczesnego odbiorcy, potwierdza rangę tej dziedziny sztuki użytkowej.

- Już 28 czerwca zaprezentujemy gościom naszego helskiego oddziału projekty jednych z najznamienitszych przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu, m.in. Karola Śliwki, Zbigniewa Leona Kai i Jerzego Kołacza. Plakaty z wizerunkiem transatlantyku "Batory" są wspomnieniem świetności Polskich Linii Oceanicznych, a cykl plakatów, upamiętniających "Dni Morza", podkreśla urok wakacji nad polskim morzem – mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Chcąc zbliżyć się do klimatu czasów, w których Polska Szkoła Plakatu rozwijała się najpełniej, piątkowy wernisaż wystawy "Statek z plakatu" połączymy z piknikiem muzealnym dla mieszkańców Helu oraz turystów, wypoczywających w tym czasie na Półwyspie Helskim. "Na Helu w PRL-u" będziemy tworzyć kolaże z plakatów i okolicznościowe przypinki, ochotnicy spróbują swych sił w pracy z prasą drukarską i podczas warsztatów street artu. Na festynie nie zabraknie waty na patyku, rozdamy talon na balon, a chłodzić będziemy się wodą z saturatora – w końcu przenosimy się do lat 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku!

Wstęp na festyn jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

Wystawa "Statek z plakatu" będzie otwarta od 28.06.2019 do 01.09.2019.


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+