• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 12 maja 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

„Odkryj zakryte!”. Warsztaty archeologiczne w CKWS

Co łączy archeologa podwodnego z watą cukrową? Jak prezentuje okręt „Wicher” w trójwymiarze? Czy można zeskanować mieszkańca Tczewa i czym podlewa się zabytki? Na wszystkie pytania odpowiemy podczas warsztatów archeologicznych 14 września 2019 roku w Centrum Konserwacji Wraków Statków.

Rodzinny piknik archeologiczny pt. „Odkryj zakryte!”, odbędzie się w ramach 27 Europejskich Dni Dziedzictwa, wspólnej inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej. Projekt EDD to najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu, w którym zaangażowane instytucje kultury promują historię i zabytki ważnych miejsc.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku po raz kolejny bierze udział w wydarzeniu. – Tym razem mieszkańcom Tczewa, miasta, gdzie znajdują się dwa oddziały NMM, przybliżymy tajemnice pracy archeologa podwodnego oraz konserwatora zabytków: dwóch ważnych dla naszej instytucji profesji – mówi Maria Jaroszewska z Działu Edukacji NMM. – Każdy z gości będzie mógł sprawdzić jak w rzeczywistości wygląda poszukiwanie zabytków pod wodą i na klasycznych wykopaliskach, digitalizowanie eksponatów oraz ich konserwacja. Wszystkich chętnych zapraszamy do przymierzenia stroju nurka, skręcenia lin na prawdziwym torze powroźniczym, najodważniejszych do zeskanowania własnej osoby w formacie 3D.

Podczas pikniku naukowego zaprezentujemy też cyfrowy wrak ORP „Wicher” – okrętu, który od września 1939 roku, zbombardowany przez Niemców, spoczywa na dnie Bałtyku oraz pochodzące z niego zabytki. – To prawdziwa gratka np. dla pasjonatów historii II wojny światowej. Tak bliskie spotkania z zabytkiem są w rzeczywistości muzealnej niemożliwe – mówi Marcin Westphal, zastępca dyrektora ds. merytorycznych NMM – Podczas pikników naukowych staramy się naszym gościom przybliżyć historię, opowiadając ją zabytkami – świadkami wydarzeń sprzed lat.

14 września 2019 roku, w ramach pikniku archeologicznego odbędzie się także zwiedzanie CKWS z przewodnikiem. Najmłodsi zwiedzający będą mogli wykonać rysunki naskalne oraz gliniane ozdoby, a każdy z gości dostanie pamiątkową przypinkę i „morską” watę cukrową. Partnerem naszych warsztatów w tczewskim CKWS jest Faktoria z Pruszcza Gdańskiego, a patronem medialnym wydarzenia Radio Tczew.

Odkryj zakryte