Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - zamknięcie naszych oddziałów

Uprzejmie informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa z dniem 19 października 2020 roku, do odwołania, zostają zamknięte dla zwiedzających wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego, za wyjątkiem Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich.

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Muzykanci świata

26.04.2017 |

Wyślij wiadomość |


Muzykanci świata

Muzyka towarzyszyła ludziom od zawsze, a rzeźba to prawdopodobnie najstarsza sztuka plastyczna. Na wystawie w Muzeum Rybołówstwa w Helu prezentujemy wybrane prace z kolekcji drewnianych rzeźb "Muzykanci świata", która liczy około 400 eksponatów prawie z całego świata, od Ekwadoru po Indonezję. Głównym motywem zbiorów są drewniane postacie muzykantów grających na niezwykłych instrumentach.

Rzeźby pochodzące z Meksyku, ze stanu Oaxaca, przedstawiają fantastyczne figury muzyków z głowami zwierząt wykonane w stylu alebrije. Afrykę natomiast reprezentują obiekty z zachodniego i wschodniego wybrzeża. Wyrzeźbione w drewnie postacie grają na instrumencie kora i na bębnach djembe. W kolekcji są również prace w stylu ujama i shetani, wykonane przez plemię Makonde z Tanzanii. Azję reprezentują między innymi charakterystyczne rzeźby muzykantów z Tajlandii i Birmy, zdobione kawałkami szkła oraz finezyjne rzeźby muzykujących bogów z Indii. Z Europy zaś pochodzą figury w stylu anri z Włoch i Niemiec, przedstawiające zespoły muzyków o radosnych twarzach ekspresyjnie wyrażających emocje.

Kolekcja rzeźby polskiej obejmuje prace twórców od Bieszczad po Pomorze, w tym z głównych ośrodków rzeźbiarskich sztuki ludowej, skupionych wokół Kutna i Łukowa. Część prac wykonano na zamówienie właściciela kolekcji. Przykładem jest kapela w strojach huculskich, grająca na typowych dla rejonu Bieszczad instrumentach, takich jak lira korbowa i cymbały.

Właścicielem kolekcji jest Leszek Dylik z Gdańska, który od kilkunastu lat kupuje rzeźby ludowe na jarmarkach, bezpośrednio u twórców i na giełdach internetowych. Jego pragnieniem jest zachowanie tych interesujących dzieł i pamięci o ich twórcach, a największym marzeniem - zbudowanie stałej profesjonalnej galerii tematycznej rzeźby ludowej, pokazującej muzykantów z różnych regionów i kultur świata.

Kolekcję uzupełnia, skromny na razie, zbiór kilkunastu instrumentów strunowych, głównie z rejonu Azji, Afryki i Europy, zawierający między innymi takie instrumenty, jak dilruba z Indi, biwa z Chin, sarangi z Nepalu, czy oud z Egiptu i saz z Turcji.


Muzykanci świata


"Muzykanci świata"
Muzeum Rybołówstwa w Helu
26.04.2017 - 19.04.2018


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+