Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - zamknięcie naszych oddziałów

Uprzejmie informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa z dniem 19 października 2020 roku, do odwołania, zostają zamknięte dla zwiedzających wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego.

Ten wpis jest archiwalny.

Muzeum na Światowy Dzień Kociewia

06.02.2018 |

Wyślij wiadomość |


Muzeum na Światowy Dzień Kociewia

W najbliższą sobotę, 10 lutego 2018 roku, wraz z Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną zapraszamy do Bramy Wyżynnej na wspólne świętowanie Światowego Dnia Kociewia.

Światowy Dzień Kociewia ogłoszono po raz pierwszy w 2008 roku z inicjatywy członków Stowarzyszenia Kultura Kociewia w Starogardzie Gdańskim i Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie w Tczewie. Data 10 lutego jest nieprzypadkowa i ma związek z wydarzeniami z 1807 roku, kiedy na Pomorzu trwały działania wojenne z udziałem wojsk napoleońskich walczących z pruską armią. W meldunku ppłk. Hurtiga do generała Jana Henryka Dąbrowskiego z dnia 10 lutego padło stwierdzenie o wysłaniu patrolu "ku Gociewiu". Jest to pierwszy znany historyczny zapis o regionie. Kolejne znane zapisy mają już formę "Kociewie" i są młodsze, gdyż pochodzą z drugiej połowy XIX wieku.

– Przywiązanie do tradycji regionalnych i pamięć o ważnych lokalnych wydarzeniach jest dla nas również niezwykle istotna - mówi dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dr inż. Jerzy Litwin - Jesteśmy bardzo dumni, że nasz tczewski oddział – Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków jest chętnie odwiedzaną przez mieszkańców regionu i turystów instytucją kultury na Kociewiu.

10 lutego w Bramie Wyżynnej, pokażemy eksponaty związane z kociewską tradycją: rzeźby ludowe, ludowe rękodzieło i zabytkowe narzędzia, a pracownicy Muzeum opowiedzą o tczewskim oddziale. Filmy o Muzeum Wisły i o Centrum Konserwacji Wraków Statków zachęcą mieszkańców Gdańska do wizyty w tczewskim oddziale NMM.


Światowy Dzień Kociewia.
Brama Wyżynna w Gdańsku
Sobota 10.02.2018, godzina 10.30–15.30

Weź udział w konkursach o ziemi kociewskiej!
Spróbuj regionalnych przysmaków!
Dla dzieci – niespodzianki!

Zapraszamy! Wstęp wolny!


Światowy Dzień Kociewia


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+